Nureddin Nebati’den çok kritik açıklamalar

Bakan Nebati TRT canlı yayınında dövizi tepetaklak eden Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat Sistemi ile ilgili soruları yanıtlıyor. İşte Bakan …

22.12.2021
Nureddin Nebati’den çok kritik açıklamalar

Bakan Nebati TRT canlı yayınında dövizi tepetaklak eden Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat Sistemi ile ilgili soruları yanıtlıyor. İşte Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları:YENİ İKTİSAT MODELİHem bir model öne sürüyoruz hem de sayın Cumhurbaşkanımı…

Bakan Nebati TRT canlı yayınında dövizi tepetaklak eden Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat Sistemi ile ilgili soruları yanıtlıyor. İşte Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları:

YENİ İKTİSAT MODELİ

Hem bir model öne sürüyoruz hem de sayın Cumhurbaşkanımız bir manifesto yayınladı ve o andan itibaren Türkiye’de birçok şey değişti. Bu değişim aslında bir olağanlaşma. Son birkaç aydır yaşanan kur atakları aslında olağan olmayan bir şeyin tartışılmasıydı, artık olağana döndük. Önümüzdeki yıl bunun semerelerini açıkça göreceğimiz bir yol olacak.

NİYE TÜRKİYE MODELİ?

Gelişmiş olan ülkeler 90’lı yıllarda yüzde 65’ler civarında bir hisse alırken gelişmekte olan ülkeler yüzde 35’ti. 2007-08’de bu yüzde 50’lik bir çakışma noktasına geldi. Sonrasında gelişmekte olan ülkelerin dünyadaki ticaretin büyük kısmını ele almaya başladıklarını görebiliyoruz. Bu yüzyıl hükümranlarının tahtlarının sarsıldığı, sarsılmanın bir dönüşüm ortaya koyduğu bir süreç. Bu devirde birileri güçlü biçimde geliyor. Örneğin Çin, Türkiye.

“SICAK PARAYI İSTEMİYORUZ”

Bunun temel sebeplerinden biri coğrafya, ikincisi 19 yıldır yapılan altyapı yatırımlarının tamamlanması, üçüncüsü her türlü pazara yakın olması. Türkiye 2020’de direkt yatırımları 12.7 milyar dolara ulaşmış durumda. Sıcak para biz sevmiyoruz, istemiyoruz. Ne vakit geleceği belirli lakin ne vakit gideceği belirli değil. Giderken de yapacağı tahribatı birçok kere gördük. Alışılmış ki kırılganlıklarımız var, hali hazırda görülenin üzerinde çalışıyoruz. Orta gelir tuzağından çıkmak istiyoruz. 2013 yılındaki koşullar içerisinde hepimizin şad olduğu bir durum vardı. TL’nin kıymeti tarihi olarak çok yüksekti ama ithalatın ihracatı karşılama oranı yüzde 56. Bu ekonomik model Türkiye’nin kaidelerine uygun bir hale gelirse özgün olacaktı. Pahasını karşılarken ülkenin ürettiklerini dışarıya katma bedeli yüksek formda satmasını gerçekleştirmesi planlanmaktadır. oranı yakaladığı takdirde optimal noktaya ulaşmış oluyor. Şimdiki anlayışımız o optimal noktayı yakalamakla dışarıya vereceğimiz gücümüzü aslında dışarıdan alacağımız imkanlarla kıymetlendirmek.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.