Merkez Bankası’ndan döviz hesabı olanlarla ilgili önemli açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden iştirak fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası …

22.12.2021
Merkez Bankası’ndan döviz hesabı olanlarla ilgili önemli açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden iştirak fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve iştirak fonu sahiplerine dayanak sağlanmasına karar vermiştir.Banka…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden iştirak fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve iştirak fonu sahiplerine takviye sağlanmasına karar vermiştir.

Bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının hissesinin artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi emeliyle;

20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı yahut döviz cinsinden iştirak fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek şahıslar, kelam gelimi edilen hesaplarını vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde takviyeden yararlanabileceklerdir.

Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir.

Açılacak Türk lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz/kâr hissesi ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve iştirak fonu sahibine ödeme yapılacaktır.

Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kâr hissesi meblağı müşteriye banka tarafından ödenecektir.

Vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak meblağ, anapara ve faiz/kâr hissesi meblağından büyükse; ortadaki fark TCMB tarafından karşılanacaktır.

Vadeden evvel hesaptan para çekilmesi durumunda takviyeden faydalanılamayacaktır.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.