New York’ta tespit edilmemiş ‘binlerce çocuk felci vakası olabilir’

ABD’nin New York eyaletinde bir sıhhat yetkilisi, eyalette yüzlerce hatta binlerce tespit edilmemiş çocuk felci hadisesi olabileceğini söyledi …

09.08.2022
New York’ta tespit edilmemiş ‘binlerce çocuk felci vakası olabilir’

ABD’nin New York eyaletinde bir sıhhat yetkilisi, eyalette yüzlerce hatta binlerce tespit edilmemiş çocuk felci hadisesi olabileceğini söyledi. BBC’ye konuşan Tabip Patricia Schnabel Ruppert, çocuk felcinin New York’ta yayılma suratının kendisini kaygılandır…

ABD’nin New York eyaletinde bir sıhhat yetkilisi, eyalette yüzlerce hatta binlerce tespit edilmemiş çocuk felci hadisesi olabileceğini söyledi.

BBC’ye konuşan Hekim Patricia Schnabel Ruppert, çocuk felcinin New York’ta yayılma suratının kendisini kaygılandırdığını belirtti.

Rockland County Bölgesi Sıhhat Hizmetleri Müdürü Ruppert, “Çocuk felci hadiselerinin birçok asemptomatik ya da az semptom görülen vakalar” dedi.

Ruppert ayrıyeten New York’ta bilim insanlarının, eyaletteki çocuk felci hadiseleriyle, Londra’da bir kanalizasyonda tespit edilen ve Kudüs’te görülen çocuk felci virüsü ortasında irtibat olup olmadığını araştırdıklarını doğruladı.

Amerikalı hekim, “Bu, tüm dünya için çok önemli bir sorun. Yalnızca New York’la ilgili bir problem değil. Herkesin uygun biçimde aşılanmasını sağlamamız gerek. Daha evvel ABD’de tekrar çocuk felci olayı görüleceğini asla düşünememiştim” dedi.

ABD’de sıhhat yetkilileri, geçen ay ülkede dokuz yıl ortadan sonra birinci kere bir çocuk felci olayı görüldüğünü açıklamıştı.

New York Eyaleti Sıhhat Dairesi, Rockland’de yaşayan ve ismi açıklanmayan 20 yaşındaki erkek hastanın virüs nedeniyle felç geçirdiğini duyurmuştu.

Çocuk felci (polio), virüsü taşıyan bir kişinin dışkısına temas yoluyla ya da öksürük ve hapşırma sırasında dökülen parçacıklarla bulaşan önemli bir enfeksiyon.

Virüs çoğunlukla beş yaşın altındaki çocukları etkiliyor.

Enfeksiyonun bulaştığı insanların çoğunluğu rastgele bir semptom göstermiyor fakat kimilerinde şu şikayetler görülebiliyor:

Enfeksiyonun görüldüğü şahısların yüzde biri ile binde biri ortasında değişen oranlarda, çocuk felci virüsünün hudut sistemine saldırması sonucu bacaklara felç inmesi üzere önemli rahatsızlıklar kelam gelimi edilen olabiliyor.

Bu tip felç çoğunlukla süreksiz oluyor ve vakitle hareket etme yetisi geri kazanılabiliyor.

Ancak çocuk felci virüsünün nefes almak için kullanılan kasları etkilemesi durumunda hayati risk taşıyan rahatsızlıklar da görülebiliyor.

Çocuk Felci,Virüs,New York ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.