Nebati’den TÜİK tartışmalarına yanıt: Müdahale söz konusu değil

TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayıları ile ENAG’ın açıkladığı sayılar ortasında oluşan fark gitgide artınca CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer …

07.07.2022
Nebati’den TÜİK tartışmalarına yanıt: Müdahale söz konusu değil

TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayıları ile ENAG’ın açıkladığı sayılar ortasında oluşan fark gitgide artınca CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, mevzuyu TBMM gündemine taşıdı. Sümer, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin karşılık vermesi için TBMM Öbür…

TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayıları ile ENAG’ın açıkladığı sayılar ortasında oluşan fark gitgide artınca CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, mevzuyu TBMM gündemine taşıdı. Sümer, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıt vermesi için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine nazaran Sümer önergesinde, “Aynı istatistikleri birebir datalarla açıklayan farklı araştırma kümelerinin bilhassa enflasyon sayısını daha yüksek bulmasının nedenleri nelerdir? TÜİK’e bakanlık ya da Cumhurbaşkanlığı makamından açıklanacak datalarla ilgili rastgele yazılı ya da kelamlı talimat verilmiş midir?” sorularını yöneltti.

Önergeye karşılık veren Nebati, şöyle dedi:

“4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 599’uncu hususunda ‘Kurum çalışanları ile başka uygulayıcı ünitelere bilgi kaynakları, istatistiki metot ve süreçlerinin seçimi, dağıtımın içerik, hal ve vakti ve istatistiki kapalılığın uygulanması başta olmak üzere, hiçbir mevzuda talimat verilemez’ kararı yer almaktadır. TÜİK’in ürettiği istatistiklere hiçbir makam yahut merciden müdahale edilmesi kelam gelimi edilen değildir.”

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.