Nebati ekonomistlerle bir araya geldi: Şirketlerin 10 milyar dolar bozdurmasını bekliyorum

Bakan Nureddin Nebati’nin toplantıda Türkiye İktisat Modeli’nin, toplumsal dinamikleri bilen, esnek ve Türkiye gerçekleri ile iç içe olduğunu …

23.01.2022
Nebati ekonomistlerle bir araya geldi: Şirketlerin 10 milyar dolar bozdurmasını bekliyorum

Bakan Nureddin Nebati’nin toplantıda Türkiye İktisat Modeli’nin, toplumsal dinamikleri bilen, esnek ve Türkiye gerçekleri ile iç içe olduğunu tabir ettiği belirtildi. Bakan Nebati, model kapsamında cari açık sıkıntısını kalıcı olarak çözmeyi, orta gelir tuza…

Bakan Nureddin Nebati’nin toplantıda Türkiye İktisat Modeli’nin, toplumsal dinamikleri bilen, esnek ve Türkiye gerçekleri ile iç içe olduğunu tabir ettiği belirtildi. Bakan Nebati, model kapsamında cari açık meselesini kalıcı olarak çözmeyi, orta gelir tuzağını aşmayı ve milletlerarası konjonktürü düzgün kıymetlendirerek global kıymet zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedeflediklerinin altını çizdiğini belirti.

Bakan Nureddin Nebati’nin kur kaynaklı dertlerin yönetilmesine yönelik bilhassa mevduat eserlerinde ‘Dövize Endeksli Mevduat Hesabı’ üzere farklı finansal enstrümanlar geliştirdikleri söylediği öğrenildi.

Nebati, TL Mevduata dönüşümün desteklenmesi maksadıyla devreye alınan devlet takviyelerini anlattı. Varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kurumlara vergi istisnası getiren kanun teklifinin TBMM Genel Konseyi’nde kabul edildiğini hatırlatan Bakan Nebati, Türk lirası tasarrufları güçlendirmeye devam edeceklerini söz ettiği vurgulandı. Yakın vakitte gerçekleştirmeyi hedefledikleri adımlardan da bahsettiği belirtilen Bakan Nebati’nin, proje bankacılığının hızlandırılacağını ve Katma Kıymet Vergisi’nde tüm kesitleri şad edecek bir sadeleştirilme yapılacağını vurguladığı öğrenildi.

Toplantı sonrası konuklara tek tek kelam veren Bakan Nebati, tüm iştirakçilerin görüş, teklif ve sıkıntıları dinledi.

“BU GÖRÜŞMENİN SIK SIK TEKRARLANMASI TARAFTARIYIM”

Toplantı sonrası konuşan ekonomist Hikmet Baydar, “Piyasanın en çok ehemmiyet verdiği hususlardan biri biliyorsunuz inanç. Bu toplantıda sayın bakan gereken tüm bilgileri açıkladı. Son derece samimi bir görüşme geçti. Bu toplantıda neredeyse herkes içini döktü. Bakan bizim başımızda olan muallaklıkları gidermeye çalıştı. Son derece başarılıydı. Bizler de niyetlerimizi kendisine tabir ettik. Epeyce olumlu bir görüşmeydi. Bu görüşmenin sık sık tekrarlanması taraftarıyım. Zira piyasadaki belirsizlikler önümüze daima bir kur riski olarak çıkıyor. Bu türlü toplantılarda bu türlü riskleri ortadan kaldırmamız mümkün olabiliyor” dedi. Çok verimli bir toplantı geçirdiklerini söyleyen portföy şirketi yöneticisi Bora Doğanay ise, “Sayın bakanın olumlu gücüyle biz de bu yeni program hakkında ayrıntılı olarak bilgilenmiş olduk. Biz de kesim olarak görüşlerimizi ve beklentilerimiz ilettik” diye konuştu.

“MERKEZ YENİ ENSTRÜMANLAR AÇIKLAYACAK”

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş “Toplantıda iktisatta çok önemli projelerin olduğu söylendi. Merkez Bankası’nın önümüzdeki haftalarda yeni finansal enstrümanları açıklayacağı söz edildi. Önümüzdeki günlerde şirketlerin 10 milyar dolar civarında döviz bozdurma planlarının olduğu söylendi. Dövize endeksli Türk lirası mevduatı hesaplarına 10 milyar dolar civarında girdi olunca döviz kurlarında bir gerileme olabileceğine dikkat çekildi. Bakanımız 20 Aralık akşamında piyasalara merkez bankasının ve devletin bir müdahalesi olmadığını tabir etti” dedi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.