NATO Zirvesi’ndeki Türkiye rüzgarı, Yunanistan muhalefetini çıldırttı: Bizim için acı bir diplomatik yenilgi

Yunanistan’da ana muhalefet önderi Çipras, Madrid’de düzenlenen NATO Tepesi’nde hükümetin izlediği dış siyasetin başarısız olduğunu belirterek …

02.07.2022
NATO Zirvesi’ndeki Türkiye rüzgarı, Yunanistan muhalefetini çıldırttı: Bizim için acı bir diplomatik yenilgi

Yunanistan’da ana muhalefet önderi Çipras, Madrid’de düzenlenen NATO Tepesi’nde hükümetin izlediği dış siyasetin başarısız olduğunu belirterek, tepede Türkiye’ye tam dayanak verildiğini söyledi. Başbakan Miçotakis’e yüklenen Çipras, “Zirvede gördüklerimiz bizi endişelendirmeli. Mevzu, Türkiye’ye verilen topyekun takviye. Acı bir diplomatik mağlubiyet yaşadık. Şayet ben başbakan olsaydım Madrid’den yaya dönerdim” dedi.

Yunanistan‘ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) başkanı Aleksis Çipras, Madrid’de düzenlenen NATO Tepesi’nde hükümetin izlediği dış siyasetin başarısız olduğunu belirterek, dorukta Türkiye‘ye tam takviye verildiğini söyledi.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK AMBORGALARIN KALKMASINDAN RAHATSIZ OLDU

OPEN TV’ye konuşan Çipras, Madrid’de düzenlenen NATO Tepesi’ni Yunanistan’ın dış siyaseti çerçevesinde kıymetlendirdi. Çipras, hükümetin tepenin sonucundan mutlu olduğuna ait açıklamaları sert lisanla eleştirerek, “Finlandiya ve İsveç’in Türkiye‘ye uyguladığı silah ambargosu kaldırıldı diye mi mutluyuz? Ölçeğimiz (Cumhurbaşkanı) Erdoğan’ın Rodos, Sakız ve Midilli’nin egemenliklerini gündeme getirmemesi mi? Yunan adalarının egemenliğini gündeme getirmedi diye mutlu olduğumuzu söylememiz mümkün mü?” sözlerini kullandı.

MİÇOTAKİS’E SİLAHLANMA REAKSİYONSİ

Başbakan Kiryakos Miçotakis’in mağlubiyetten mağlubiyete koşan tehlikeli bir dış siyaset izlediğini belirten Çipras, Yunanistan’ın ABD’den F-35 almak için resmi edilen talepda bulunmasına ait, “(Miçotakis), her keresinde hezimetlerini örtbas etmek için bir silahlanma (programı) açıklıyor.” dedi. Çipras, Yunanistan’ı iflasın eşiğine getiren ekonomik krizi hatırlatarak, silahlanmanın maliyeti konusunda dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

“KONU, TÜRKİYE’YE VERİLEN TOPYEKUN DESTEK”

ABD Lideri Biden’ın Türkiye‘ye F-16 satışına ait olumlu yaklaşımını da Miçotakis hükümetinin başarısızlığı olarak nitelendiren Çipras, “Zirvede gördüklerimiz bizi endişelendirmeli. Husus, yalnızca F-16’ların satışı değil, ( Türkiye‘ye verilen) topyekun takviye.” değerlendirmesinde bulundu.

“BAŞBAKAN OLSAM MADRİD’DEN YAYA DÖNERDİM”

Çipras, tepeye ve Türkiye‘nin Ege’deki turizm kampanyasında kullandığı “TurkAegean” tarifinin Avrupa tarafından tescillenmesine ait şunları kaydetti: “Acı bir diplomatik hezimet yaşadık. Şayet ben Madrid’de başbakan olsaydım ve bu yaşansaydı ve tıpkı vakitte ‘TurkAegean’ tarifi Türkiye tarafından reklam markası olarak tescil edilmiş olsaydı Madrid’den yaya dönerdim.”

kent aydın haberleri / Derya Gülnaz Özcan – Dünya

Çipras,Türkiye’ye,Yunan ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.