Musk, Tesla’da hisse satışlarına devam ediyor

Tesla’nın işvereni Elon Musk 930 milyon dolarlık daha Tesla payı sattı. Böylece Musk’ın Tesla’da toplam pay satışı 8 milyar dolara yaklaştı …

16.11.2021
Musk, Tesla’da hisse satışlarına devam ediyor

Tesla’nın işvereni Elon Musk 930 milyon dolarlık daha Tesla payı sattı. Böylece Musk’ın Tesla’da toplam pay satışı 8 milyar dolara yaklaştı.

Tesla Inc. CEO’su Elon Musk pay senedi opsiyonlarını sürece koydu ve daha fazla Tesla Inc. payı satarak, şirket paylarının geçen hafta Mart 2020’den bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirmesine neden olan satış serisine devam etti.

Düzenleyici kuruluşa yapılan açıklamaya nazaran, dünyanın en güçlü şahsı Musk Pazartesi günü yaklaşık 930 milyon dolar karşılığı 934 binden fazla pay sattı. Musk, Tesla’daki hissesinin yüzde 10’unu satıp satmama konusunda açtığı alışılmadık Twitter anketinin çabucak akabinde geçen hafta 6,9 milyar dolarlık pay satışı gerçekleştirmişti.

Bu satışlar Musk’ın 2,1 milyon adet opsiyonunu kullanmasından doğan vergileri ödemesine yardımcı olmak için kullanılmıştı.

Senatör Bernie Sanders’a Twitter üzerinden cevap verdi

Musk’ın anketi ve pay satışları, ABD’de zenginlerin kâfi vergi ödeyip ödemediklerinin tartışıldığı bir devirde geldi. Senatör Bernie Sanders, hafta sonu gönderdiği tweette, “Aşırı varlıklıların adil hisselerini ödemelerini talep etmeliyiz” dedi ve Tesla’nın işvereni buna karşılık, “Daha fazla pay satmamı mı istiyorsun Bernie? Söylemen yeter…” cevabını verdi.

Pay satışlarının bir kısmı Eylül ayında oluşturulan daha evvelce ayarlanmış süreç planının bir modülü olarak yapıldı. Tesla CEO’su, gelecek yılın Ağustos ayına kadar sürece koyması gereken milyonlarca pay senedi opsiyonuna sahip ve Musk bu mevzuya ankette değinmedi. Musk, Eylül ayında, yıl sonuna gerçek muhtemelen “yüklü miktarda” opsiyonu sürece koyacağından bahsetti.

Musk’ın anketinde belirttiği yüzde 10’luk pay satışına ulaşabilmesi için 17 milyon daha Tesla payı satması gerekiyor. Sürece konulabilir opsiyonlar dikkate alındığında, Musk’ın daha bile fazla satış yapması lazım.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.