Metropol havasının Kovid testi pozitif çıktı

EDA SANĞUTürkiye’nin 10 vilayetinde 3 boyutlu dijital PCR yoluyla yapılan araştırmada havada koronavirüsün RNA’sına rastlandı. Tekirdağ Namık …

24.11.2021
Metropol havasının Kovid testi pozitif çıktı

EDA SANĞUTürkiye’nin 10 vilayetinde 3 boyutlu dijital PCR yoluyla yapılan araştırmada havada koronavirüsün RNA’sına rastlandı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’in verdiği bilgiye nazaran, koronav…

EDA SANĞU

Türkiye’nin 10 vilayetinde 3 boyutlu dijital PCR yoluyla yapılan araştırmada havada koronavirüsün RNA’sına rastlandı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’in verdiği bilgiye nazaran, koronavirüsün havadaki varlığının izini sürmek için 10 üniversite, İstanbul, Ankara, İzmir, Bolu, Konya, Zonguldak, Eskişehir, Tekirdağ, Bursa ve Antalya’da 13 farklı bölgede çalışma yaptı. Çalışmada 203 partikül unsurun örneklemesinin yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Tecer, İstanbul, Tekirdağ, Çorlu, Zonguldak, Ankara, İzmir ve Eskişehir’den alınan örneklerin müspet çıktığını kaydetti. Sonuçlarda 203 örnekte 20 tane partikül unsur, atmosferik partikül husus örneğinde koronavirüsün RNA’sına rastlandığını belirten Tecer “Yani PCR sonucunda olumlu sonuçlar çıktı” dedi.

Tahlillerde Dünya Sıhhat Örgütü’nün tavsiye ettiği 3 boyutlu dijital PCR usulünün kullanıldığını belirten Tecer, “6 vilayetteki hastane yakınlarından aldığımız partikül unsur örneklerine aitti. 7 tanesi ise insanların ağır olarak yaşadığı kent merkezlerinde, hava kirliliği açısından biraz daha olumsuz şartların olduğu bölgede müspet örnekler çıktı” diye konuştu. Tecer, araştırmaya dair şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu çalışma şunu kapsamıyor aslında yani atmosferdeki partikül hususlarla hastalığın yayıldığına ait sonuç ortaya çıkmıyor ancak koronavirüsün ya da virüsün partikül unsurlarla birleşerek atmosferde bulunduğunu da yadsımamamız gerekiyor. Bu kentler ortasında Ankara, İstanbul, İzmir, Bolu, Konya, Antalya, Çorlu da vardı. Buralara baktığımız vakit hakikaten hadise sayısının yüksek olduğu bölgelerde ve bir manada da hava kirliliğinin biraz daha ağır olduğu bölgelerde partikül unsur örneklerindeki SARS Kovid test sonuçlarının müspet çıktığını görmüş olduk.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.