Kâbus günü! Türk parası pula döndü

İKTİSAT SERVİSİHükümetin inadı TL’deki hür düşüşü hızlandırdı. ‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ siyasetinin süreceğini belirten Erdoğan’ın “Ne …

24.11.2021
Kâbus günü! Türk parası pula döndü

İKTİSAT SERVİSİHükümetin inadı TL’deki hür düşüşü hızlandırdı. ‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ siyasetinin süreceğini belirten Erdoğan’ın “Ne yaptığımızı, hangi risklerle yaptığımızı biliyoruz” kelamları sonrası MHP başkanı de “Faiz kambur, hükümetin ekon…

İKTİSAT SERVİSİ

Hükümetin inadı TL’deki özgür düşüşü hızlandırdı. ‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ siyasetinin süreceğini belirten Erdoğan’ın “Ne yaptığımızı, hangi risklerle yaptığımızı biliyoruz” kelamları sonrası MHP başkanı de “Faiz kambur, hükümetin iktisat siyaseti doğru” dedi. İki açıklamayla birlikte Cumhurbaşkanı’nın “Erken seçim yok, 2023’e kadar bu türlü sürecek” çıkışıyla lira 24 saatte dünyada en çok paha kaybeden para ünitesi oldu.

TÜRKİYE DALGALI KURDA DA DEVALÜASYON OLABİLECEĞİNİ KANITLADI

Dolara alınmayan tedbir vatandaşın gelirini buharlaştırdı. Uzmanlar da gidişatın vahametine dikkat çekti: Temelsiz bir ısrar uğruna dalgalı kur rejiminde ikinci kere hür düşüş yaşayan ülke olarak tarihe geçtik. Türkiye, devalüasyonun dalgalı kurda da olabileceğini bir sefer daha kanıtlamış bulunuyor. Ekonomileri en problemli olan ülkeler kadar kaybetseydik dolar bugün 4.94 olmalıydı. Bunun üstü Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı maliyeti.

BIR TARAFTA KUR

İktisat idaresinin faiz hassasiyeti TL’yi de epey hassas duruma getirdi. Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında dün 13.46’yı aşarak rekor tazeledi. Kurdaki günlük yükseliş yüzde 10’u geçti. Euro/TL ise günlük yüzde 15 civarında yükselişle 15.16’nın üstüne çıktı. Türk lirasındaki bedel kaybı dolar karşısında Kasım ayı başından beri yüzde 40’dan fazla oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlık sorunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimi ısrarı ve ard arda son 3 ayda 4 puan faiz indirilmesi, TL’nin kıymet kaybını rekor düzeye taşıdı. Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası düşük faiz siyasetlerinde kararlı olduklarını yinelemesi sonrası dolar/TL kuru yükselişini sürdürerek yeni tepelere imza attı. Dün dolar/TL 13.45 düzeyini aşarak rekor tazeledi. Euro/TL de yüzde 15’ten fazla yükselişle 15.15 düzeyinin üzerini gördü.

12 Kasım tarihinde birinci kere 10 lira hududunu aşan dolar/TL’deki yükseliş 10 günde yüzde 40’ın üzerine çıktı. Eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB’nin indirime devam edeceğinin sinyalini vermesi ve politik cepheden bu istikamette bildirilerin devam etmesi TL’deki bedel kaybının ana nedeni pozisyonunda. Türk lirası dün yüzde 5’ten fazla paha kaybıyla gelişen ülke para üniteleri ortasında en fazla paha kaybeden para ünitesi olurken ikinci sırada yüzde 0,72 düşüşle Tayland bahtı yer aldı. Türk lirasındaki kıymet kaybı dün akşam üstü daha da hızlandı. Dolar/TL epeyce volatil bir seyirle süreç görürken TL’nin 3 aylık öngörülen oynaklık göstergesi spot piyasadaki satış baskısının ivme kazanmasıyla marttan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz ise 2019 başından beri birinci kere yüzde 21’i aştı ve yüzde 21.19’a kadar ulaştı. Kısa vadeli tahvil faizleri 20,8 ve uzun vadeli tahvil faizleri de 21,7. Piyasa faizleri de yükselmeye başladı. Öte yandan ABD piyasaları, Lider Biden’ın FED Lideri Powell’ı yine Fed Başkanlığına aday göstermesi sonrası sıkılaştırmacı patikanın planlandığı üzere devam edeceği tarafındaki öngörülerin tahvil faizleri cephesindeki yansımaları nedeniyle satıcılı seyir izledi. Amerikan dolarına olan yönelim ivmelenirken, ABD tahvillerinde satışlar gözlendi.

GRAM ALTIN 780 LİRAYI GÖRDÜ

Gram altın, global altın fiyatlarındaki gerilemeye karşın Dolar/TL ’nin 13 düzeyini aşmasıyla 780 TL’nin üzerini görerek rekor tazeledi. Gram altın Kasım ayı başından bu yana yüzde 26 yükseliş kaydederken sene başından bu yana yüzde 50’den fazla yükseldi. Gram altın 2021’e 450 TL civarında başladıktan sonra dolar kurundaki gerileme ve global altın fiyatlarının 1.600 dolar düzeyine inmesiyle Şubat ayında 398 TL’ye kadar gerilemişti. Sonrasında dolar kuru ve global altın fiyatlarındaki yükselişle kademeli bir biçimde paha kazanan gram altın, Haziran’da 527 TL’ye çıktıktan sonra yaz aylarını sakin bir seyirle geçirmişti. Geçen hafta 1.875 dolara kadar tırmandıktan sonra haftanın ikinci yarısını 1.860-1.865 dolar ortasında geçiren ons altın, cuma günü hafif düşüş kaydederek haftayı 1.850 doların altında kapatmıştı. Ons altın, yeni haftaya da 1.850 doların altında görece yatay bir seyirle başladıktan sonra süratli bir gerilemeyle 1.804 dolar civarında süreç görüyor.

‘TL’DEN KURTULMA SAVAŞI’

Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğini zannedenler, biraz çarşı pazar gezip, ticaret erbabı ile konuşurlarsa, şu an sayelerinde piyasada ve tasarruf tercihlerinde ‘Türk Lirasından kurtulma savaşı’ verildiğini görebilirler diyen Gelecek Partisi İktisat Siyasetleri Lideri Kerim Rota “Dün ‘Taammüden’ rekabetçi kur modeline geçtiğimiz açıklandı. Onun öncesinde tekrar taammüden TCMB’ye sattırdıkları 127 milyar doların ortalaması 6.50.!! Artık 1 dolar =12.20 ile ortaya çıkan kayıp 724 milyar TL.. TCMB’nin faiz karı ise 200 milyar TL bile değil. 524 milyarlık cehalet…’’ tabirlerini kullandı.

‘KURDA 4.94 ÜSTÜ ERDOĞANI’IN MALİYETİDİR’

YETERLİ Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türk iktisadına çok önemli ziyan verdiğini savundu “Dünyada ‘kırılgan beşli’ formunda bir tabir var. Yani ekonomileri en problemli olan ekonomiler bunlar. Brezilya, Güney Afrika, Endonezya, Hindistan ve Türkiye. Bakın bu ülkelerde 2018’den bu tarafa ulusal para yüzde 31 paha kaybetmiş. Biz de bunlar kadar kaybetseydik yani dünyaya yağan yağmur kadar bize yağmur yağsaydı, dünyaya yağan dolu kadar bize dolu yağsaydı bugün 4,94 olmalıydı. Bunun üstü Erdoğan maliyetidir. Bunun üstü Partili Cumhurbaşkanlığı maliyetidir. Bugün bu ‘kırılgan beşli’de ortalama 4,8’dir. Bugün siyaset faizi 15’tir. Yüzde 10,2 Erdoğan maliyetidir. Partili Cumhurbaşkanlığı maliyetidir” dedi. Tatlıoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında mevcut durumda Türkiye’de Merkez Bankası (TCMB) diye bir şey kalmadığını lisana getirerek, “Merkez Bankası ile Tapu İdaresi’nin ortasında hiçbir fark kalmamıştır” tabirlerini kullandı.

ALIM SATIM DURDU, Ofisler SÜREÇ KAPATTI

Kurun yükselmesi döviz ofislerini da etkiledi. Piyasadaki anlık volatilitenin fazla olması sebebiyle birtakım döviz ofisleri satışı durdurarak yalnızca alım süreci yaptı. Habertürk’ün aktardığına nazaran, piyasada TL’nin fazla olduğunu belirten işlemciler, “İstikrar olmadığı için tahtayı kapatmak zorunda kaldık. Ne müşteri ne biz mağdur olalım” açıklamasında bulundu. Öte yandan toplumsal medyada kimi bankalarında döviz süreçlerini durdurduğu paylaşıldı.

MÜDAHALE YOK AÇIKLAMA VAR

Tepeler sonrasında Merkez Bankası’ndan açıklama geldi. Piyasaların kapanışından çabucak evvel açıklama yapan Merkez, müdahale yapmayacaklarını bildirerek vatandaşları da uyardı. Açıklama ise şöyle sürdü: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur düzeyine ait bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, özgür piyasa dinamiklerince arz ve talep şartlarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belirli şartlar altında kalıcı istikamet emeli taşımadan yalnızca çok oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden büsbütün uzak, sıhhatsiz fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın çok oynak piyasa şartlarında iktisadi temellerden büsbütün uzak bedellerden süreç yaparak muhtemel kayıplara karşı uyarılması gereği üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.”

‘DENEYLERİ BİTMİYOR ÜLKEYİ LABORATUVARA ÇEVİRDİLER’

KARAR TV’de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un konuğu olan Merkez Bankası Eski Lideri Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyguladığı iktisat modelini eleştirerek “Sayın Cumhurbaşkanı gemileri yaktı, geri dönüşü yok” sözünü kullandı Yılmaz geçtiğimiz Cuma, kendi hesabından Resmi Gazete ile ilgili ‘bu akşam fevkalâde şeyler olacak’ tweeti atmıştı. Yılmaz’ın attığı tweet sonrasında gözler saat 00.00’da Resmi Gazete’de yaşanacak değişime yönelmişti. Yoğunluktan ötürü çöken gazetede rastgele bir vazife değişimi yaşanmamıştı. Yılmaz, attığı tweete ait, “O tweet Türk lirasına verilen bir takviyeydi. Ancak takviye kısa vadeli oldu” dedi. Yılmaz, Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın misyonundan neden alınacağına ilişkinse, Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taban tabana zıt bir iktisat siyaseti izlediğini söyleyerek, iki karar alıcının bir ortada yürümesinin mümkün olmadığını belirtti. AK Parti iktidarının uyguladığı yeni ekonomik modelin sonucunun geri dönüşü olmayan, çıkmaz bir sokak olarak pahalandıran Yılmaz “Şu an bir zihniyet buhranı var. Bu iktisattan de öte. İşte bu zihniyet ülkeyi bu duruma getirdi. Bu öğreti dışı bilgilerle ülkeyi bir laboratuvar haline getirdiler. Deney yapıp, toplumu yeise düşürdüler” açıklamasını yaptı.

‘HIZINA YETİŞEMİYORUZ’

Türk lirasının süratli bedel kaybını kıymetlendiren ekonomist İris Cibre “İnşaat için feda edilen ekonomimizde kur yeniden rekorla güne başladı…

Dün TL’nin paha kaybı düzgündür minvalinde açıklamalara, Kur, ‘beni ciddiye almıyorlar artık’ diyerek tepki gösterdi… USD/TRY 11.7580… Suratına yetişemiyorum 11.95, 12. Sayın Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sayın Merkez Bankası Lideri Kavcıoğlu! Dolar 12 oldu, sanki bu husus sizi ilgilendiriyorsa, olağan üstü bir toplantı, piyasaları rahatlatacak bir açıklama filan düşünür müsünüz, yoksa kur daha istediğiniz, düzeye yükselmedi mi?” değerlendirmesinde bulundu.

Toplumsal internet hesabından dolar/TL kuruna ait konuşan Mustafa Sönmez ise “Erdoğan’ın kurtuluş savaşı iletisi yanlış anlaşıldı galiba. Herkes dolara koşuyor. 12’yi bulur mu bugün, bulur. Erdoğan’ın ki kurtuluş savaşı değil, düştüğü bataklıkta çırpınma. Gerisinden giden yok. Herkes dolara sığınıyor. Çırpındıkça batıyor ve tüm toplumu tabana çekiyor. Sorumluluk muhalefette artık. Bu bataklığa daha fazla gömülmeden rejim ACİL seçime zorlanmalı. Her gecikme kan kaybıdır. Tüketici inancı Kasım ayında, AK Parti vakitlerin tabanını gördü. Aralık ayında bunun daha da düştüğünü göreceğiz” paylaşımında bulundu.

‘DEĞER KAYBI İÇİN HER ŞEY YAPILIYOR’

TL’nin bedel kaybetmesi için her şey yapılıyor diyen Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr Şenol Babuşçu “1 dolar = 12 TL. Freni patlamış kamyon üzere yokuş aşağı gidiyoruz. Sonumuz hayrola… Şoför hala gaza basıyor!” yorumunu yaptı. Ekonomist Cem Oyvat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temel de iki yanılgı yaptığını belirterek “Cari açık için değerli olan kur değil gerçek kurdur. Kur artışı sizin eserlerinizi ucuzlatır; lakin kur şokunun içerideki fiyatlara yansıması aksine bu etkiyi zayıflatır, hatta bilakis bile çevirebilir” sözlerini kullandı.

‘TÜRKİYE, EN RİSKLİ ÜÇ ÜLKEDEN BİRİ

Ekonomist Mahfi Eğilmez, iktidarın faizlerini düşürerek kuru yükselmeye ve bu yolla ihracatı arttırıp ithalatı düşürerek cari açığı kapatma uğraşlarını kıymetlendirdi. Bu uygulamayla cari açığın düşeceğini savunanlar için kurgulanan bu gelişme gerçekleşirse enflasyon üzerinde kur baskısının azalacağını lisana getiren Eğilmez, piyasa temsilcilerinin hükümetle birebir görüşü paylaşmadığını lisana getirdi. Eğilmez “Türkiye, sabit kur rejimine mahsus olan devalüasyonun dalgalı kurda da olabileceğini bir defa daha kanıtlamış bulunuyor”dedi. Eğilmez, ülkenin risk derecesini gösteren CDS primi de yükselmeye devam ederken bugün prestijiyle Türkiye, dünyanın en riskli üç ülkesinden biri pozisyonunda olduğunu söz etti.

BİR TARAFTA FAİZ

İktisat idaresinin faiz inadı hem kuru hem de enflasyonu patlattı. Merkez Bankası’nda yaşanan lider değişimleriyle başlayan Hükumetin faiz savaşı, TL’yi tarihinin en berbat düzeylerine itti. Faiz indirimleriyle birlikte yaşanan sorunu ‘ekonomik kurtuluş savaşı’ olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürecin devam edeceğinin bildirisini verirken, MHP başkanı Bahçeli de “Türkiye faiz kamburundan kurtulmalıdır” diyerek hükümete takviye verdi.

Türkiye’de enflasyon ve yüksek kur sorunu iktisatta alınan yanlış kararlarla birlikte her gün bir tık daha büyüyor. Bilhassa Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) yaşanan değişimlerle birlikte taçlanan faiz kararları TL’yi tarihinin en bedelsiz düzeylerine çoktan taşıdı.

Murat Çetinkaya ile başlayan değişim süreciyle birlikte Merkez’in üzerindeki bağımsızlık algısı biraz daha düşerken, ‘Laf dinlemiyordu vazifeden aldık’ kelamlarıyla artık düşük faiz tek Merkez periyodu başlamış oldu. Son devirde yaşanan bu atılımlar evvel dövizi sonra da kuru üst düzeylere taşıdı. Görünen tabloda ‘faiz indirmeyen başkan’ misyondan alındı. Ayrıyeten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her seferinde faiz hassasiyetine değinirken, bununla birlikte eş vakitli kurda da yeni tepeler görüldü.

En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de iktisat açısından telaş kaynağı olan döviz kurundaki artış eğilimine karşı “Kur ve faiz oyununu görüyoruz. Kurdaki rekabet gücü yatırımda, üretimde ve istihdamda artışa yol açar” kelamlarıyla Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını savundu. Bunun üzerine MHP başkanı Devlet Bahçeli de “Türkiye faiz kamburundan kurtulmalıdır. Hükümetin izlediği iktisat siyaseti doğrudur. Bunun üzerinden yandık, bittik demek, felaket tellallığı yapmak makûs niyetliliktir. İktisattan anlamayan cahillerin tek söylediği erken seçim. Erken seçim falan yoktur.

Seçim 2023 yılının Haziran ayında yapılacaktır” dedi. Bu konuşmalar üzerine TL tarih üstüne tarih yazarak en bedelsiz para üniteleri ortasına ismini yazdırdı.

Euro ve dolar rekor üstüne rekor kırdı. Birtakım iş dünyası temsilcileri de Erdoğan’a takviye verdi. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın, Türkiye üzerinde faiz ve kur sebebiyle baskı oluşturulmaya çalışıldığının açıkça görüldüğünü belirterek, “Allah’ın müsaadesi ile bu faiz ve kur baskısını kırarak ekonomik bağımsızlığımızı sağlayacağız” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısına ait açıklamasında, geçtiğimiz hafta içerisinde Merkez Bankası’nın yine faiz indirimi kararı alması üzerine döviz kurunda yaşanan artış ve paralelindeki gelişmeleri kıymetlendirdi. Erdoğan “Faiz nedendir, enflasyon sonuç” formunda özetlediği faiz tersi tavrını korudu. Döviz kuru artışını ise ‘Türkiye üzerindeki oyun’ halinde sıkça lisana getirdiği memleketler arası politik atılım yaklaşımıyla yorumladı. Döviz kuru artışını ‘rekabet gücü’ olarak nitelendirdiği gözlemlenen Erdoğan “Kurdaki rekabet gücü yatırımda, üretimde ve istihdamda artışa yol açar. Ülkemizde yaşanan tam da budur” sözlerini kullandı. Erdoğan şöyle konuştu: “Bireylerin döviz borcu değil, bankalarda, yastık altında önemli bir döviz varlığı vardır. Bankalarımızın açık durumları bulunmuyor. Değerli olan burası. Bütçe performansımız epey yüksek düzeydedir. Büyük altyapı projelerimizi en büyük bitirdiğimiz için yatırımlarda kullanmak için acil finansal muhtaçlığımız kalmadı.”

‘SORUMLUYU UZAKTA ARAMAYIN’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın iktisat siyasetlerini eleştirerek “Dolarla ihale alanların başına çok şey gelecek. Milletin hayrına ne varsa gelecek. Bu milletin hakkını ve hukukunu savunacağım. Garanti veriyorsun dövizle. Bu mandacılık değil mi ya?” dedi. Gelecek Parti Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, doların 12 lirayı geçtiğini aktararak “Siz seyrediyorsunuz! ‘Faiz sebeptir, enflasyon neticedir’ diye mazeret üretiyorsunuz. Sorumluyu uzaklarda aramayın, aynaya bakın: Sebep sizsiniz! Ülkenin Geleceğini yakmanıza müsaade vermeyeceğiz” diye konuştu. DÜZGÜN Parti önderi Meral Akşener de “Tek adamlığı verirseniz, Türkiye uçacak’ dedin. Millet verdi. Döviz, faiz, enflasyon uçtu” açıklamasında bulundu. DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan toplumsal internet hesabından şu eleştiriyi yaptı: “Sayın Erdoğan durun kâfi artık. Dolar 12’yi geçti. Ekmek 4 lira olmak üzere. Kuru ekmeğe bile muhtaç hale geldi beşerler. Tabana batıyoruz. Durun artık.”

‘BU TEORİLERDEN VAZGEÇİN’

Gelecek Partisi sözcüsü Serkan Özcan “Sizden diğerinin inanmadığı bu teorilerden vazgeçin, ülkeyi yüksek kur-faiz-enflasyon sarmalına sokacaksınız” diyen ekonomistler vatanseverdir. Asıl mandacılık ülkenin rezervlerini gayrihukuki biçimde satıp, başka ülke merkez bankalarının kapısında swap kuyruğuna girmektir” açıklamasını yaptı. Düzgün Parti İzmir milletvekili Aytun Çıray da “Erdoğan’ın faiz kararlarında Cumhurbaşkanlığı Ekonomik Konsey üyesi ilahiyatçı Prof. Servet Bayındır ile eski Bakan Nurettin Canikli’nin tesirli olduğu tartışılıyormuş. Diğer kelama gerek var mı?” diye konuştu. Ekonomist Uğur Gürses ise şu yorumu yaptı: “Vatandaş çok ağır bir bedelle, faiz kamburundan kurtulduğunu sanırken yoksulluk kamburunun sırtına yüklendiğini görecek. Çok yazık.”

‘ACİL ÖNLEM LAZIM SİSTEM BUNA DAYANMAZ’

Kasım 2020’yi hatırlatan analist Cem Başlevent “TCMB faiz artırmış. Dolar düşmüş, borsa yükselmiş. İktisatta büyüme ve istihdam odaklı seferberlik ilan edilmiş” dedi. Akabinde Kasım 2021’i anlatan Başlevent şöyle devam etti:

“Kasım 2021. Bir yıl evvelki uygulamalar ‘mandacı iktisatçıların oyunu’ olmuş.” Ekonomist Ali Hakan Kara da “Bugünkü kur düzeyi ile önümüzdeki aylarda resmi enflasyon yüzde 30’u geçebilir. Mevcut mevduat faiziyle -15 gerçek faiz demek. Hemen önlem alınmazsa finansal sistem buna dayanamaz. Yakın tarihte birinci kez enflasyon beklentileri süratle bozulurken faiz indiriyoruz. Karşıdan düşman gelirken silahı kendine sıkmak üzere bir şey. Dalgalı kur rejiminde ikinci sefer özgür düşüş yaşamayı başaran ülke olarak tarih geçiyoruz. Yalnızca ve yalnızca temelsiz bir ısrar uğruna. Yanıldığınızı kabul etmek de bir fazilettir. Çok geç olmadan lütfen bu ısrardan dönün” yorumunu yaptı.

‘LOBİYİ ALT ETMEK İÇİN YÜZDE 20 İLE BORÇLANIYORUZ’

Ekonomistler de faiz indirim döngüsü hakkında toplumsal medya hesapları üzerinden yorumlarda bulundu. Faiz indirerek faiz lobisine ağır bir darbe vurulduğunu söyleyen ekonomistler, bunun karşısında devletin dış piyasada borçlandığını kaydetti. Lobiyi alt etmek için faiz indiren hükümetin neden dış piyasalarda yüzde 20 ile borçlandığını sorguladı.

‘EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞINDAN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ’

Türkiye’nin iktisadı hakkında kıymetlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Geçmişten beri her alanda olduğu üzere finansal kriz idaresinde önemli deneyim sahibi ülke olarak dünyanın güç devirden geçtiği devirde fırsatlardan yararlanmakta kararlıyız. Ülkemizi evvelden daima yaptıkları üzere denklemin dışına itmek isteyenlerin, kur, faiz fiyat artışları üzerinden oynadıkları oyunu görüyoruz. Biz tıpkı oyunu vesayetle çabada gördük. Sabrettik ve başardık. Biz tıpkı oyunu terör örgütleriyle uğraşta gördük. Karşı atağımızı yaptık başardık. Bu ekonomik kurtuluş savaşından da milletimizi zaferle çıkaracağız” kelamlarıyla açıkladı.

İNDİRİMLERE DEVAM ÇIKIŞINI CUMHURBAŞKANI DA VERDİ

Merkez Bankası’nın faiz indirimi siyasetini devam ettirmesi görüşüne sahip olduğunu da vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hep söylüyorum faiz sebeptir enflasyon sonuçtur. Bu tespitimiz bu güne kadar yaşadığımız derslerden kaynaklanmaktadır. Yeni global sisteme arayışları, ülkemizin sahip olduğu altyapı. Bu türlü bir çaba için geçmişte olmadığı kadar uygun bir yer hazırlamaktadır. Ülkemizin ve milletimizin ekonomik kurtuluşu için bu türlü davranmamız, bu çabayı vermemiz gerekiyor. Önümüzdeki aylardan itibaren bu siyasetin insanlarımızın günlük hayattaki olumlu yansımalarını inşallah göreceğiz” sözlerini kullandı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.