Mersin’de yılın ilk turfanda kiraz hasadı yapıldı! Kilosu bin TL’den alıcı buluyor

Mersin’in Tarsus ilçesinde yılın birinci turfanda kiraz hasadı yapıldı. 8 yıldır bölgede adaptasyon çalışmaları yapılan eserlerin kilosu 800-1000 …

08.05.2022
Mersin’de yılın ilk turfanda kiraz hasadı yapıldı! Kilosu bin TL’den alıcı buluyor

Mersin’in Tarsus ilçesinde yılın birinci turfanda kiraz hasadı yapıldı. 8 yıldır bölgede adaptasyon çalışmaları yapılan eserlerin kilosu 800-1000 TL ortasında satılırken, kirazın tanesi ise 4-5 liraya denk geliyor.

Tarsus ilçesinde, Zirkent aydın haberlerit Mühendisleri Kemal Karaoğlu ve Deniz Gürbüz tarafından Ulaş Mahallesi’nde birinci etapta 8 çeşit üzerinden adaptasyon çalışması yapıldı. 30 dönüm alanda yetiştirilen 3 çeşit turfanda kirazın hasadına başlandı. Dönümde 700 kilo randıman alınan eserler, erkenci olması sebebiyle 800-1000 TL ortası fiyatla satışa sunuldu.

“TANESİ 4-5 LİRAYA DENK GELİYOR”

“BÖLGEYE KİRAZI ADAPTE ETMEDE BAŞARILI OLDUK”

Zirkent aydın haberlerit Mühendisi Kemal Karaoğlu ise bölgedeki üreticinin farklı eserleri deneyimleyerek daha âlâ yararlar elde etmeleri için dayanak olduklarını söyledi. Karaoğlu, “Öncelikle sert çekirdekli meyveleri bölgeye adapte etmiştik. Şu anda ise bölgeye kirazı adapte etmeye çalıştık ve bunda da başarılı olduk” diye konuştu.

aydın haberleri / İktisat

ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için İktisat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.