Merkez’in dolar müdahalesine Reuters yorumu: Türkiye olmayan parayı harcıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur atakları karşısında müdahale kararı aldı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Döviz kurlarında …

02.12.2021
Merkez’in dolar müdahalesine Reuters yorumu: Türkiye olmayan parayı harcıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur atakları karşısında müdahale kararı aldı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım istikametinde direkt müdahale edilmektedir” denildi.A…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur atakları karşısında müdahale kararı aldı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım tarafında direkt müdahale edilmektedir” denildi.

Açıklama sonrası yüzde 10’luk bir düşüşle 12,40 düzeylerine gerçek çekilen dolar, akabinde tekrar 13 düzeyinin üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın müdahalesi ve kurdaki dalgalanmayı pahalandıran ekonomistler, “Saçma siyasetle hakikat atılımın bir manası yok” dedi.

REUTERS: KASADA OLMAYAN PARA

Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizleri yükseltmeyeceğine dair konuşma yapmasından dakikalar evvel, Merkez Bankası’nın Türk Lirasının düşüşünü engellemek için dolar satmasını ‘Türkiye sahip olmadığı parayı harcıyor’ başlıklı bir haber yaparak tahlil etti.

Haberde, Merkez Bankası’nın net rezervinin Kasım ayı prestijiyle bir evvelki aya nazaran 28 milyar dolardan 25 milyar dolara düştüğü, lakin mahallî bankalarla yapılmış olan 48 milyar dolar kıymetindeki takaslar (swap) hesaplandığında rezervlerin ekside bulunduğu hatırlatıldı.

Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len haberde şu tabirler kullanıldı:

“Bankanın net rezervleri Kasım ayı prestijiyle bir evvelki aya nazaran 28 milyar dolardan 25 milyar dolara düştü. Lakin bu, lokal bankalardan rezervlerin katiyen negatif bölgede olduğu 48 milyar dolarlık öteki bir takası içeriyor. Bu, liranın bu yıl dolar karşısında yüzde 40’tan fazla bedel kaybetmesine neden olan para siyasetini desteklemek için ‘hatalı bir teklif’ olarak yorumlanıyor.

Para ünitesini desteklemek, Türkiye’nin hiperenflasyon ihtimalini yavaşlatabilir, lakin ülkenin dolar potu tükenme riskiyle karşı karşıya. Banka, 2019-2020’de lirayı sabitlemek için 128 milyar dolar sattı ve yeniden de oranları artırmak zorunda kaldı.

Net rezervler Ağustos 2020’de 28 milyar dolar iken, 11 milyar dolara düşürmek yalnızca 5 ay sürdü. Bu sayı, 2003’ten beri görülen en düşük düzey. Rezervler ne kadar düşük olursa, devalüasyon o kadar mümkün hale gelir. Erdonomi kıymetli bir uğraştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.