Lagarde’a göre orta vadeli enflasyon hedef altında kalacak

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, önümüzdeki yıl için hala enflasyonda ılımlılaşma öngörmeye devam ettiklerini, lakin bu …

16.11.2021
Lagarde’a göre orta vadeli enflasyon hedef altında kalacak

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, önümüzdeki yıl için hala enflasyonda ılımlılaşma öngörmeye devam ettiklerini, lakin bu ılımlılaşmanın evvelki beklentilerine nazaran daha uzun süreceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada “Enflasyonun orta vadede yeni simetrik yüzde 2 amacımızın altında kalacağı öngörümüzü sürdürüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Lagarde önümüzdeki yıl için hala enflasyonda ılımlılaşma öngörmeye devam ettiklerini, lakin bu ılımlılaşmanın evvelki beklentilerine nazaran daha uzun süreceğini söyledi.

“Enerji fiyatları yükselmeyi sürdürür, arzı kasvetleri kalıcılaşırsa enflasyon beklediğimizden yüksek düzeye ulaşabilir” diyen Lagarde, daha süratli enflasyonun fiyatları etkilediğine dair delil olmadığını söyledi.

Lagarde, “Seneye fiyatların bu yıla nazaran bir modül daha süratli artmasını öngörsek de ikinci çeşit tesirlerin yarattığı risk, hudutlu kalmayı sürdürüyor. Büyüme momentumu arz ıstırapları ve yüksek güç fiyatları sebebiyle bir modül ölçülü hale geliyor” diye ekledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.