Hisse geri alım furyası devam ediyor

BBVA da pay geri alım kervanına katılırken 2021’de ortalarında Koç Holding’in de bulunduğu birçok şirket pay geri alım kararı açıklamıştı. Pekala …

16.11.2021
Hisse geri alım furyası devam ediyor

BBVA da pay geri alım kervanına katılırken 2021’de ortalarında Koç Holding’in de bulunduğu birçok şirket pay geri alım kararı açıklamıştı. Pekala 2021 yılında hangi şirketler pay geri alımı açıkladı?

KAP’a yapılan açıklamaya nazaran, BBVA İdare Konseyi, Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’nin hâlihazırda BBVA mülkiyetinde bulunmayan hisselerinin tamamı için bir istekli hisse alım teklifi yapılmasına karar verdi.

BBVA’nın yanında son bir senede pay geri alımı açıklayan şirketler ortasında Arçelik, Koç Holding, Emlak Konut, Şişecam ve Sasa Polyester de bulunuyor.

Şişecam Şubat ayında 1,2 milyar lira büyüklükte pay geri alım programını genel şura onayına sunacağını duyurmuştu. Şirketin Cuma akşamı KAP’a yaptığı açıklamaya nazaran geri alım programı teklifi kapsamında en fazla 150 milyon lira nominal kıymetli pay alınabilecek ve pay alımı için belirlenen 1.2 milyar lira kaynağın tamamı iç kaynaklardan karşılanacaktı.

Emlak Konut Mart ayında KAP’a yaptığı açıklamada 36 ay vadeli toplamda 1,08 milyar TL’lik bir geri alım programı hazırlandığını duyurmuştu. Programda geri alımın mevcut nakit varlıklar ve şirket faaliyetleri ile finanse edileceği belirtilmişti.

Arçelik de Temmuz ayı başında Borsadaki fiyatlamaların şirketin gerçek performansını yansıtmadığını belirterek pay geri alım programı açıklamıştı.

Birinci pay geri alımını 2 Temmuz’da gerçekleştiren Arçelik, bu süreci takiben 12 Temmuz’da da pay geri alımı yapıldığını duyurdu.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, 12 Temmuz’da 750 bin payın 32,299 TL’den geri alındığı belirtilmişti. Arçelik 2 Temmuz’da, 100 bin adet hisseyi 31,94 TL’den satın almıştı.

Koç Holding de tarihinde birinci sefer pay geri alım programı açıklamıştı. Geri alıma bahis edilebilecek azami hisse adedi 35 milyon TL nominal kıymette 3,5 milyar adet olarak belirlenirken, geri alım için ayrılacak fonun holdingin mevcut kaynaklarından karşılanacağı ve bu fon için azami meblağın 700 milyon TL olacağı vurgulanmıştı.

Sasa Polyester de Ekmim ayında yaptığı açıklamada azami 500 milyon TL’ye kadar pay geri alımı yapılmasının kararlaştırıldığını duyurmuştu.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.