Kuzeye kaçan hamsinin fiyatı 6’ya katlandı

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkması ile dönem başında çokça avlanan hamsi, daha soğuk olan Gürcistan ve …

19.12.2021
Kuzeye kaçan hamsinin fiyatı 6’ya katlandı

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkması ile dönem başında çokça avlanan hamsi, daha soğuk olan Gürcistan ve Rusya kıyılarına yöneldi. Bu yıl kuzeye erken göç eden hamsinin fiyatı 60 TL’ye çıkarken, yerini bolluğu yaşanan …

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkması ile dönem başında çokça avlanan hamsi, daha soğuk olan Gürcistan ve Rusya kıyılarına yöneldi. Bu yıl kuzeye erken göç eden hamsinin fiyatı 60 TL’ye çıkarken, yerini bolluğu yaşanan istavrite bıraktı.

’10 LİRAYA SATTIĞIMIZ HAMSİ ARTIK 60 LİRA’

Hamsi fiyatının her geçen gün arttığını belirten balıkçı Ahmet Çoğalmış “Sezona istavritle başladık. Hamsi ile devam ettik. Hamsiyi bitirdik artık yeniden istavrit bolluğu ile döneme devam ediyoruz. İstavrit fiyatlarında çok fazla oynama olmadı. Dönem başından beri 10 ile 15 TL ortasında fiyatı gidip, geliyor. Tezgahlarda başka balıklarımızda var. Ancak burada bu mevsimde en fazla istek gören hamsi oluyor. Az ölçüde avlanabilen hamsi tezgaha da az ölçüde geliyor ve fiyatı da yüksek oluyor. Dönem başında 10 TL’ye sattığımız hamsi, artık 60 TL” diye konuştu.

‘HAMSİ SOĞUK SULARA GÖÇTÜ’

İstavrit avı ile başlayan dönemin tekrar istavritle devam ettiğini belirten balıkçı Yakup Bektaşoğlu da “Hamsi soğuk sulara hakikat göçtü, gitti. Artık fiyatı 50 ile 60 lira ortasında gidip, geliyor. Lakin dönemin en bol balığı istavrit oldu. Hala daha tezgahta yer almaya devam ediyor. Fiyatı epey uygun ve lezzetli” dedi.

‘ZAMANINDA 2 LİRAYA YENİLİYORDU’

Tezgaha alışverişe gelen Ömür Avcı ise “Birinci başlarda palamut güzel çıktı. Sonra peşine hamsiyi bekledik. Hamsi birinci periyotlarda güzeldi. Tezgahlar hamsi ile doluydu ve fiyatı da uygundu. Artık hamsinin fiyatı çok yüksek. Balıkçı arkadaşlar da haklı, maliyetler arttı. Lakin hamsiyi 5 lira, 10 lira hatta vaktinde 2 liraya yemeye alışmış kuşak olarak 50 liralar 60 liralar bize kıymetli geliyor. Umarım hamsinin fiyatı düşer” tabirlerini kullandı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.