Kuzey Kore’den BM’ye: Ülkemizin prestijli imajını zedeliyorsunuz

Kuzey Kore’deki ‘sistematik’ ve ‘ağır’ insan hakları ihlallerini kınayan Birleşmiş Milletler (BM) kararına Pyongyang’dan sert reaksiyon geldi …

21.11.2021
Kuzey Kore’den BM’ye: Ülkemizin prestijli imajını zedeliyorsunuz

Kuzey Kore’deki ‘sistematik’ ve ‘ağır’ insan hakları ihlallerini kınayan Birleşmiş Milletler (BM) kararına Pyongyang’dan sert reaksiyon geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin ve başka düşman güçlerin aldığı belirtilen BM kararının “…

Kuzey Kore’deki ‘sistematik’ ve ‘ağır’ insan hakları ihlallerini kınayan Birleşmiş Milletler (BM) kararına Pyongyang’dan sert reaksiyon geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin ve öbür düşman güçlerin aldığı belirtilen BM kararının “ülkenin itibarlı imajını zedelemeyi amaçladığı” ve “ciddi bir egemenlik ihlali olduğu” belirtildi.

Açıklamada, Kuzey Kore’yi insan haklarını ihlal etmekle itham eden ülkelerin ırkçılık, bayana yönelik şiddet ve polis şiddeti üzere mevzularda insan haklarını en makûs biçimde ihlal eden ülkeler olduğu söylenirken, insan hakları konusunun “bazı ülkeler tarafından politik maksatlarla berbata kullanıldığı” söz edildi.

BM DAVETTE BULUNMUŞTU

BM geçtiğimiz Çarşamba günü insan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Kuzey Kore’ye dair yeni bir karara imza atmış, 2005 yılından bu yana arka arda 17. defa gündeme alınan ve BM Genel Konseyi 3. Komitesi tarafından oybirliğiyle kabul edilen kararda “insanlığa karşı kabahat teşkil edebilecek olanlar da dahil Kuzey Kore tarafından uzun müddettir sürdürülen sistematik, yaygın ve ağır insan hakları ihlallerinin en güçlü formda kınandığı” tabir edilmişti. Japonya dahil 60 ülke tarafından desteklenen kararda Pyongyang’a “ciddi insan hakları ihlallerine derhal son verilmesi” davetinde bulunulmuştu. Kuzey Kore, ayrıyeten kaçırılan yabancı ülke vatandaşlarını iade etmeye davet edilmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.