Kuzey Kore’den 2022’nin 7. füze denemesi

Yeni yıl ile birlikte füze denemelerine sürat kazandıran Kuzey Kore’nin bu sabah tekrar deneme gerçekleştirdiği bildirildi. Japonya hükümetinden …

30.01.2022
Kuzey Kore’den 2022’nin 7. füze denemesi

Yeni yıl ile birlikte füze denemelerine sürat kazandıran Kuzey Kore’nin bu sabah tekrar deneme gerçekleştirdiği bildirildi. Japonya hükümetinden verilen bilgilendirme argümanında, Pyongyang’ın 07.52 sıralarında ülkenin iç kısımlarından Japon Denizi istikametine hakikat balist…

Yeni yıl ile birlikte füze denemelerine sürat kazandıran Kuzey Kore’nin bu sabah yeniden deneme gerçekleştirdiği bildirildi. Japonya hükümetinden verilen bilgilendirme argümanında, Pyongyang’ın 07.52 sıralarında ülkenin iç kesitlerinden Japon Denizi istikametine yanlışsız balistik füze fırlattığı açıklandı.

‘BM KARARLARININ İHLALİ’

Füzenin 2 bin kilometre kadar irtifa ile 800 kilometre kadar uçtuğu belirlenirken, yaklaşık 30 dakika havada kaldığı söz edildi. Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno füzenin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünün değerlendirildiğini söyledi. Kuzey Kore’nin aksiyonunun Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının ihlali manasına geldiğinin altını çizen Matsuno, denemenin ayrıntılı biçimde tahlil edileceğini de kelamlarına ekledi.

Başbakan Fumio Kishida’nın ise Kuzey Kore’nin son denemesini ele almak üzere bugün Ulusal Güvenlik Kurulu’nu toplayacağı öğrenildi. Öte yandan, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da füze denemesini doğruladı.

BU AY 7. DENEME

Yeni yılın akabinde birinci olarak 5 ve 11 Ocak tarihlerinde geleceğin savunma teknolojisi olarak gösterilen hipersonik füzeleri deneyen Pyongyang, 14 Ocak tarihinde ise demiryolu tabanlı füze yeteneklerini test etmeye yönelik tatbikatın bir kesimi olarak 2 taktik güdümlü füze fırlattığını doğrulamıştı. 17 Ocak’ta 2 taktik güdümlü füze daha ateşleyen Kuzey Kore idaresi, 25 Ocak’ta ise seyir füzelerini test etmişti. Geçtiğimiz Cuma günü 2 taktik güdümlü füzenin daha başarılı biçimde test edildiğini duyuran Pyongyang’ın bu ayki denemelerinin sayısı 7’ye yükselmiş oldu.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.