Küresel piyasalarda enflasyon endişeleri

Global piyasalarda farklı ülkelerden gelen son enflasyon bilgileri fiyatlamalar üzerinde baskı yarattı. Asya’da pay senetleri piyasaları Çin …

18.11.2021
Küresel piyasalarda enflasyon endişeleri

Global piyasalarda farklı ülkelerden gelen son enflasyon bilgileri fiyatlamalar üzerinde baskı yarattı.

Asya’da pay senetleri piyasaları Çin teknoloji payları öncülüğünde düşerken enflasyon kaygıları ile kayıp yaşayan ABD payları vadeli piyasada yatay seyrediyor.

Hong Kong Hang Seng Asya’da düşüşlerin başını çekiyor.

Çarşamba gününü yüzde 0,3 düşüşle kapatan S&P 500’te vadeliler yatay. Nasdaq vadelileri ise yüzde 0,2 yükseliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi bir yılın doruğu düzeye yakın, 1.175’te.

Türk lirası olumsuz ayrışırken gelişen ülke para üniteleri dolara karşı hafif hareket ediyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi bir baz puan düşüşle yüzde 1,58’de. Altının onsu 1.865 dolarda yatay.

Petrolde ‘koordineli hareket’ düşüşü

ABD’nin Çin dahil olmak üzere petrol rezervlerini daha fazla ülkeden özgür bırakmasını istediği haberleri üzerine petrol vadelileri milletlerarası piyasalarda sert düşüşler kaydetti.

Reuters’in haberine nazaran ABD, Çin’in yanısıra Hindistan, Japonya ve Güney Kore’den de “koordineli bir hareketle” rezervlerinden bir ölçü petrolü hür bırakmasını istedi. Citi’ye nazaran bu atak ticari envanterlerin düşük düzeyi göz önüne bulundurulduğunda güçlü tesir yaratabilir. JPMorgan analistleri ise koordineli bir rezerv bırakma atağının düşük bir ihtimal olduğunu söylüyor. Yeniden de koordineli hareket beklentisi fiyatları aşağı taraflı etkiliyor. Çarşamba günü yüzde 3 kayıp yaşayan WTI ham petrol aralık kontratı bugün de yüzde 1,1 düşüşle 78 doların altına geriledi. Brent ocak kontratı varil fiyatı ise çarşamba günkü yüzde &2,6’lık kaybın akabinde yüzde 0,6 düşüşle 80 doların altına geriledi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.