Dolar/TL’de dikkatler Merkez Bankası’nda

Dolar/TL, TCMB’nin faiz kararı öncesinde 10,96 düzeyine kadar yükselerek rekor kırdıktan sonra 10,86’ya geriledi. Çarşamba günü Cumhurbaşkanı …

18.11.2021
Dolar/TL’de dikkatler Merkez Bankası’nda

Dolar/TL, TCMB’nin faiz kararı öncesinde 10,96 düzeyine kadar yükselerek rekor kırdıktan sonra 10,86’ya geriledi. Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamaları sonrasında dolar karşısında yüzde 3 civarında kıymet kaybeden Türk lirası,…

Perşembe günü açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı öncesi Türk lirasında yeni rekor düşük düzeyler görülmeye devam ediyor.

Dolar/TL , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz açıklamalarıyla çarşamba gününü yüzde 3 civarında yükselişle kapatırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde sabah saatlerinde 10,96’yı görerek rekor tazeledi.

Türk lirası hafta başından bu yana dolar karşısında yüzde 8’e yakın kıymet kaybederek dolar karşısında en fazla kıymet kaybeden gelişen ülke para ünitesi oldu. İkinci sırada ise yüzde 3 düşüşle Şili pesosu geliyor.

Türk lirası sene başından bu yana yüzde 30’dan fazla kıymet kaybederken dolar kuru 7,40’tan 10,86’ya yükseldi. Dolar/TL 2021 yılında en düşük seviyeyi Mart ayında 6,89 ile görmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” görüşünü yineleyerek, “Ben bu misyonda olduğum sürece faizle çabamı sonuna kadar sürdüreceğim. Enflasyonla gayretimi sonuna kadar sürdüreceğim. ” tabirlerini kullanmıştı.

AK Parti Küme Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Ben faizi savunanla birlikte olamam” diye konuştu ve “Faiz aşağılara çekilmişken tamam da bizim arkadaşlarımıza ne oluyor ki onlar faizi savunur hale geliyor” diye ekledi.

Doların en çok süreç gördüğü para ünitelerine karşı pahasını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 1.175 düzeyine tırmanarak bir yılın doruğunda bulunuyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise yüzde 1,58 civarında seyrediyor.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 427 baz puan civarında bulunurken 10 yıllık tahvil yüzde 19,87 civarında.

Piyasalar TCMB’den indirim bekliyor

Piyasanın beklentisi Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi tarafında oldu. Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin faiz anketine katılan 21 kurumun medyan beklentisi TCMB’nin Kasım toplantısında 100 baz puan indirimle faizini yüzde 15 düzeyine getireceği tarafında.

Yeniden ankete nazaran yıl sonunda siyaset faizinin bulunacağı düzeye dair beklenti de yüzde 15 düzeyinde oluştu.

Ortalarında Christian Wietoska ve Fatih Akçelik’in de bulunduğu Deutsche Bank ekonomistlerinin yayımladığı araştırma raporuna nazaran, çekirdek enflasyonun Ekim ayında beklenenden düşük gelmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son cari açık vurgusuyla bankanın faiz indirimiyle ilgili beklentileri de değişti.

Bloomberg HT yayınına katılan MUFG Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Ehsan Khoman da bu toplantıda 100 baz puanlık indirim beklediklerini açıkladı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.