KPSS iddialarında adı geçen yayınevinden ilk açıklama: Kesinlikle tesadüf

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen KPSS’de çıkan kimi soruların, bir yayınevinin deneme imtihanlarında çıkan sorularla tıpkı olması olay yarattı …

03.08.2022
KPSS iddialarında adı geçen yayınevinden ilk açıklama: Kesinlikle tesadüf

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen KPSS’de çıkan kimi soruların, bir yayınevinin deneme imtihanlarında çıkan sorularla tıpkı olması olay yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla olayla ilgili inceleme başlatıldı, ÖSYM Lideri Halis Aygün vazifeden alındı. Öte yandan olayda ismi geçen yayınevi tarafından verilen bilgilendirme argümanında “Kesinlikle tesadüf” denildi.

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri imtihanında adaylara yöneltilen birtakım soruların bir yayınevinin deneme imtihanında yer aldığı tez edildi.

Soruların şıklarına kadar birebir olacak halde KPSS’de adaylara yönetildiğini öne süren argümanlar ÖSYM tarafından yalanlandı. ÖSYM’den verilen bilgilendirme argümanında, “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür İmtihanı ile Eğitim Bilimleri İmtihanı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğlenden sonra oturumlarında inançlı bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Birtakım imtihan sorularının bir yayınevinin deneme imtihanı sorularıyla tıpkı olduğuna ait toplumsal medya platformlarında ortaya atılan argümanların incelemelerimiz sonucunda temelsiz olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.” tabirleri yer aldı.

ERDOĞAN, İNCELEME TALİMATI VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki kelam gelimi edilen argümanlarla ilgili Devlet Denetleme Şurasına inceleme talimatı verdi. Toplumsal medyada yaptığı paylaşımda Erdoğan, “Devlet Denetleme Heyetimizin 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen bilgiler titizlikle pahalandırılacak, gerekli adımlar acilen atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müskent aydın haberleride etmeyiz.” tabirlerini kullandı.

ÖSYM LİDERİ VAZİFEDEN ALINDI

Diğer yandan ÖSYM Lideri Halis Aygün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla gece yarısı misyondan alındı.

YAYINEVİ: MUHAKKAK TESADÜF

İddiaların muhatabı olan Yediiklim Yayınevi ise bir açıklama yaptı. TELE1’den Barış Önal’ın haberine nazaran Yayınevi yetkilisi şu sözleri kullandı: “Tamamen algı, yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru tıpkı diye çok yüklenme oldu. Satışlarımız devam ediyor. Öbür yayın konutları de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru birebir çıkmış olabilir. Katiyen bir tesadüf.”

Yayın,Soru,Sınavı,İddia,Kpss,2022 ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.