Korona ve maymun çiçeği bitmeden bu kez de domates gribi patlak verdi! Bu 5 belirtiye dikkat

Dünya Haberleri Domates gribi olarak bilinen hastalık birinci olarak bu yıl Mayıs ayında tespit edildi ve şimdiye kadar beş yaşın altındaki 82 …

22.08.2022
Korona ve maymun çiçeği bitmeden bu kez de domates gribi patlak verdi! Bu 5 belirtiye dikkat

Dünya Haberleri

Domates gribi olarak bilinen hastalık birinci olarak bu yıl Mayıs ayında tespit edildi ve şimdiye kadar beş yaşın altındaki 82 çocuk hastalığa yakalandı. İsmini deride oluşan makûs kırmızı kabarcıklardan alan domates gribi birebir vakitte yüksek ateş, kızarıklık ve ağır eklem ağrılarına da neden oluyor.

YAYILMASINI ENGELLEMEK İÇİN ÖNLEMLER ALINDI

Şimdiye kadar, Hindistan’ın Kerala eyaletinin Kollam bölgesi ve yakınlardaki Anchal, Aryankavu ve Neduvathur ile sonlu kaldı ve yetkililer yayılmamasını sağlamak için önlemler aldı.

DOMATES GRİBİ BULAŞICI MIDIR?

Hindistan’dan gelen bilgilere nazaran “domates gribi” hastalığının çok bulaşıcı olduğu belirtiliyor, teyit edilmiş olaylarla temas halinde olanlar bir hafta tecrit ediliyor.

DOMATES GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Domates gribinin en besbelli semptomu ciltte gözükönemli ölçüde kırmızı kabarcıklardır. Öteki semptomları ise yüksek ateş, yorgunluk, beden ağrıları ve şiddetli eklem ağrılarıdır.

DOMATES GRİBİNİN TEDAVİSİ VAR MI?

Ölümcül olmayan Domates Gribi’nin rastgele bir aşısı yahut tedavisi bulunmuyor. Uzmanlar Domates gribi virüsüne karşı en tesirli tedavinin bol sıvı almak ve istirahat etmek olduğunu belirtiyor.

Domates Gribi ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.