Korkulan oldu! Maymun çiçeği virüsü İsviçre’ye de sıçradı

Dünyada süratle yayılarak paniğe neden olan maymun çiçeği virüsü, İsviçre’de de görüldü. Böylece, İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada …

22.05.2022
Korkulan oldu! Maymun çiçeği virüsü İsviçre’ye de sıçradı

Dünyada süratle yayılarak paniğe neden olan maymun çiçeği virüsü, İsviçre’de de görüldü. Böylece, İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, İsveç, İtalya, Fransa, Belçika, Almanya, Avustralya ve İsrail’de görülen maymun çiçeği virüsü İsviçre’ye de sıçradı.

Koronavirüs salgını ile uğraş devam ederken dünya yeni bir salgın ile karşı karşıya kaldı. Avrupa ülkelerinde süratle yayılarak ilerleyen maymun çiçeği virüsü 13 ülkede görüldü.

“VİRÜSE YURT DIŞINDA MARUZ KALDI”

Yetkililer, başşehir Bern’de yaşayan bir vatandaşta virüse rastladıklarını belirterek, hastanın meskende tecrit edilerek tedavi gördüğünü açıkladı. Sıhhat yetkilileri tarafından verilen bilgilendirme argümanında, hasta ile irtibata geçmiş şahısların bilgilendirildiği belirtilerek, “Bildiğimiz kadarıyla ilgili kişi virüse yurtdışında maruz kaldı” denildi.

DSÖ SÜRATLE YAYILMA KONUSUNDA UYARDI

Dünya Sıhhat Örgütü Avrupa Bölge Yöneticisi Hans Kluge bugün yeni bir açıklama yaparak, virüsün Avrupa’ya yayılması devam ettikçe hadiselerin önümüzdeki aylarda hızlanabileceği konusunda uyardı.

80 OLAY DOĞRULANDI

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), şimdiye kadar 80 maymun çiçeği olayını doğrularken 50 olay şimdi araştırılıyor. Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

YÜZDE 10’A KADAR MEVT RİSKİ BULUNUYOR

Virüsün Kongo çeşidinin yüzde 10’a kadar mevt riski bulunurken Batı Afrika çeşidinin her 2 olaydan birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.

KAŞINTILI KABARCIKLARA YOL AÇABİLİYOR

Çoklukla hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Hadise ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sıhhat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.