Konuşamayan çocukları için papaza gidip, eşek dili yedirdiler

Konuşamayan çocukları için papaza gidip, eşek lisanı yedirdiler Konuşamayan çocuklarının konuşması için yapmadıkları usul kalmayan aile, devayı …

26.06.2022
Konuşamayan çocukları için papaza gidip, eşek dili yedirdiler

Konuşamayan çocukları için papaza gidip, eşek lisanı yedirdiler Konuşamayan çocuklarının konuşması için yapmadıkları usul kalmayan aile, devayı bakın nasıl buldu Kocaeli’de yaşayan ve atipik otizm teşhisi konulan 4 yaşındaki Ali Sarp Aydın’ın ailesinin, çocuklarını konuşturmak için…

Konuşamayan çocukları için papaza gidip, eşek lisanı yedirdiler

Konuşamayan çocuklarının konuşması için yapmadıkları sistem kalmayan aile, devayı bakın nasıl buldu

KOCAELİ – Kocaeli’de yaşayan ve atipik otizm teşhisi konulan 4 yaşındaki Ali Sarp Aydın’ın ailesinin, çocuklarını konuşturmak için denemediği sistem kalmadı. ‘Papaz büyüsü’ var söylemi ile İstanbul’da papaza bile giden aile, devayı Kocaeli’de buldu. Tabiat ve hayvanlar ile iç içe eğitime kısa müddette cevap veren Ali Sarp artık konuşuyor.

Kocaeli’de yaşayan 4 yaşındaki Ali Sarp Aydın, konuşma çağına geldiğinde ailesi hiçbir biçimde kendileri ile temas kurmadığını ve söz çıktılarının olmadığını fark etti. Bir şeylerin karşıt gittiğini anlayan aile, evvel etrafındakilerin fikirleri ile farklı hocaları gezdi. Yeniden devayı bulamayan aile, ‘Bu çocukta papaz büyüsü var. Papaz bulmanız gerekiyor’ tavsiyesi üzerine papaz aramaya başladı. İstanbul’da papaz ile temasa geçen aile 8 bin lira vererek papaz ile görüşme yaptı. ‘Bu çocuğa dana, eşek lisanı yedirin’ tavsiyelerini de dinleyen aile, o prosedürü de uyguladı. Lakin yeniden bir yarar göremeyen aile son olarak psikiyatriye gitmeye karar verdi. Yapılan denetimlerde Ali Sarp Aydın’a atipik otizm teşhisi konuldu.

“Birinci 4 ay içinde çocuğumuzun konuşmasına vesile oldular”

Sonrasındaki süreci anlatan baba Alparslan Aydın, “Ali’nin biz farklı bir durumunun olduğunu vermiş olduğumuz komutları almadığında fark ettik. Bir komut verdiğimizde, ismini söylediğimizde bize bakmıyordu. Oyuncakları olduğu yerde çevirirken, daima tekrar etmesinden anladık. Psikiyatriye götürdük. Atipik otizm teşhisi konuldu, konuşamıyordu. Özel bir kuruma başvurduk. 6 aylık eğitim aldı, oradaki eğitimde ufak bir ilerleme vardı. Kurum kapanınca öbür bir kuruma gittik. Birinci aldığımız verimlerin de gittiğini fark edince, burayı duyduk ve geldik. Bilhassa 4 ay içinde çocukların konuştuğunu duyunca geldik. Bunun reklam mı, palavra mı olduğu araştırdık ve gerçek olduğunu anlayınca Kasım 2021 yılında buraya geldi. Birinci 4 ay içinde çocuğumuzun konuşmasına vesile oldular” dedi.

“Doğru, yanlış bütün yollara başvurduk”

Çocuklarının hiç konuşamadığını belirten baba Alparslan Aydın, “Bir şey istediği vakit benim elimi tutuyordu, istediği şeyin yanına götürüyordu. 2.5-3 sene bekledik, ‘anne, baba’ desin diye lakin onu bile söylemiyordu. İnsanın sahiden bu durumda evladının konuşamadığını, söz edemediğini görmesi çok makus bir durum. Ümitsizliğe kapılmamak gerekli. O durum tanım edilemez, eşimin ağladığı günleri biliyorum. Kendi akranları konuşurken onun konuşamaması, kendine ziyan vermesi nitekim bizim için sıkıntı zordu. Şükürler olsun şu anda çok âlâ konuşuyor. Sonluluk hali geçti” diye konuştu.

Evlatlarının konuşması için saçma gelecek şeylere başvurduklarını anlatan baba Aydın, “İstanbul’da papaza kadar gittik. Birisi, ‘Papaz büyüsü olabilir’ dedi. Biz de, ‘Nerede bu papaz dedik’ ve İstanbul’a gittik. O vaktin parası 8 bin lira verdik. Papaz bize şu lisanı, bu lisanı, eşek, dana lisanı yedirin’ dedi. Yanlışsız, yanlış bütün yollara başvurduk” sözlerini kullandı.

Kocaeli’de yaşadığını söz eden baba Alparslan Aydın, “Bu halde aileler varsa Atlantis’i çok öneriyorum. Aileler reklam zannediyor olabilirler. En güzelinin eğitim olduğu kankent aydın haberleritindeyim. 3 tane kurum değiştirdim en düzgününü Atlantis’te yaşadım. İmkanları varsa evvel bu kurumu inceleyip gelmelerini isterim. Çocuğum özel hocalarla eğitim alıyor, çeşitli hayvanlar ile temas kurmasıyla ilerleme kaydettiğini görüyorum. Özel yerlere gidip bir iki skent aydın haberlerit çocuğunuzu orada tutacağınıza, tabiatın içinde dersler bittikten sonra hayvanlarla iç içe olunabilen yerleri tavsiye ederim. Bu işi herkes para karşılığında yapar, Atlantis’i ben bunlardan ayırmak istiyorum. Tüm çocuklar ile olan ilgileri, projelerden beni bilgilendirmeleri, verdikleri tarihlerde hakikaten çocuğumun ve öbür çocukların gelişimlerini göstermesiyle, Türkiye’de değil, Avrupa’da bile bir numara olduğunu söyleyebilirim” dedi.

aydın haberleri / Mustafa Taşören – Sıhhat

Papaz,Aile,Dili,Aile,Kocaeli,Ali,Konuşma,Fark,Baba,Eğitim,Aydın,Kurum ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.