Kirli hava karantinası

KARAR DIŞ HABERLERHindistan hükümeti, başşehir Delhi’de artan hava kirliliği nedeniyle okulları ve üniversiteleri süresiz olarak kapattı. Delhi …

18.11.2021
Kirli hava  karantinası

KARAR DIŞ HABERLERHindistan hükümeti, başşehir Delhi’de artan hava kirliliği nedeniyle okulları ve üniversiteleri süresiz olarak kapattı. Delhi’deki sis katmanı, havai fişeklerin yasaklanmasına karşın kullanıldığı 4 Kasım’daki Diwali Festivali’nden bu yan…

KARAR DIŞ HABERLER

Hindistan hükümeti, başşehir Delhi’de artan hava kirliliği nedeniyle okulları ve üniversiteleri süresiz olarak kapattı. Delhi’deki sis katmanı, havai fişeklerin yasaklanmasına karşın kullanıldığı 4 Kasım’daki Diwali Festivali’nden bu yana ortadan kalkmadı. Bunun üzerine Hindistan Anayasa Mahkemesi, eyalet idarelerini ve federal hükümeti tedbir almaları yolunda uyardı.

Delhi Hava Kalitesi İdaresi Kurulu toplanarak yeni acil durum tedbirlerini kamuoyuna açıkladı. Kentte geçtiğimiz haftalarda kimi okullar esasen kapanmıştı. Lakin kentin tümünde ve etrafında yeni tedbirler alındı.

İnşaatlar 21 Kasım’a kadar durduruldu, yalnızca istisnai olarak ulaşım ve savunmayla ilgili projelerin devam etmesine müsaade verildi. Delhi’de 11 kömür santralinin yalnızca beşi çalışıyor. Alınan yeni tedbirler uyarınca kamyonların, Delhi ve etraf bölgelere girişine müsaade verilmeyecek. Ayrıyeten araç kullanımının yarattığı kirliliği azaltmak için şirket çalışanlarının yüzde 50 konuttan çalışması önerildi. Delhi’nin havasındaki PM2.5 denilen, akciğerlere yapışan her tıp küçük parçacık, düzeyi Dünya Sıhhat Örgütü’nün inançlı olarak belirlediğinin çok daha üstünde. Delhi’nin kimi noktalarında bu düzey evvelki gün, “ciddi” olarak kabul edilen 400 ve üzerinde ölçüldü. Hava kalitesi endeksine nazaran PM2.5’in sıfır ve 50 ortasında olduğu durumlar “iyi” olarak değerlendirilirken 51 ve 100 ortası “tatmin edici” görülüyor. Hava kirliliği bilhassa kış aylarında çiftçilerin anız yakmasıyla yükseliyor. Ayrıyeten Diwali Festivali’nde kullanılan havai fişekler de tıpkı periyoda denk geliyor ve kirlilik düzeyini arttırıyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.