Dolar’dan yeni rekor

Tüm gözler Merkez Bankası’nın bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararına çevrilirken, Dolar/TL kurunda gece saatlerinde hareketlenme gözlendi …

18.11.2021
Dolar’dan yeni rekor

Tüm gözler Merkez Bankası’nın bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararına çevrilirken, Dolar/TL kurunda gece saatlerinde hareketlenme gözlendi. kuru, yeni bir rekor daha kırarak 10.75 lirayı gördü.Karar, yurt dışı piyasaları tarafından da yakından tak…

Tüm gözler Merkez Bankası’nın bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararına çevrilirken, Dolar/TL kurunda gece saatlerinde hareketlenme gözlendi. kuru, yeni bir rekor daha kırarak 10.75 lirayı gördü.

Karar, yurt dışı piyasaları tarafından da yakından takip edilirken ekonomistler faiz kararı öncesi kestirimleri yaptı.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ, DOLARI TIRMANDIRIYOR

Merkez Bankası, eylül ayından beri toplamda 300 baz puan faiz indirimine giderken faiz indirimlerine devam etmesinin beklenmesi, Dolar/TL kurunda da yükselişin sürmesine neden oluyor.

Sputnik’teki habere nazaran Dolar/TL kurunda ruhsal 10 lira düzeyi geçen hafta aşılırken kurda saatlerinde hareketlenme gözlendi. Dolar kuru, yeni bir rekor daha kırarak bugün saat 3.00 sıralarında 10.75 lirayı gördü.

Bu gelişmelerin akabinde faiz kararının ne olacağı merakla beklenirken AA Finans tarafından gerçekleştirilen piyasa beklenti anketi sonuçlandı. 21 ekonomistin iştirakiyle yapılan ankette siyaset faizindeki değişikliğe ait beklentilerinin ortalaması 100 baz puan indirim tarafında gerçekleşti. PPK faiz kararına yönelik yapılan anketin sonuçlarına nazaran, 2 ekonomist de 150 baz puan, 13 ekonomist 100 baz puan, 5 ekonomist 50 baz puan, 1 ekonomist 25 baz puan siyaset faizinin düşürüleceği istikametinde görüş bildirdi.

Bloomberg HT televizyon kanalı tarafından yapılan faiz anketine nazaran, TCMB’nin siyaset faizini 100 baz puan indirmesi bekleniyor. Ankete katılan 21 kurumun medyan beklentisine nazaran yıl sonunda siyaset faizinin bulunacağı düzeye dair beklenti de %15 düzeyinde oluştu.
Reuters anketinde 100 baz indirim iddiası çıktı

Reuters anketine nazaran, TCMB’nin siyaset faizini 100 puan indirerek yüzde 15’e çekmesi bekleniyor.
Gelinen noktada, enflasyon ya da tahvil alımlarının azaltımı üzere gelişmelerin konuşulduğunu, doların da kuvvetli olduğu bir süreç yaşandığını aktaran Akbank Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alp Keler, “Bizde de ister istemez son devirde faizdeki seyir, kurdaki hareketi etkiliyor. Benim yarından beklentim faizlerin sabit bırakılması istikametinde lakin piyasada 100 baz puana kadar genel bir indirim beklentisi var” dedi.
İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada Merkez Bankası’ndan faiz değişikliği beklemediğini, faizi indirmenin kuru ve enflasyonu “başıboş” bırakmak manasına geleceğini belirtti. Ortan, “Kredi maliyetlerinden evvel enflasyonu konuşmalıyız. Faizleri indirmek enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak manasına gelecek. Bunun kimsenin hayrına olmadığını düşünüyorum. Merkez Bankası aslında öngördüğümüzün ötesinde faiz indirimlerini yaptı. Ben artık ek düşüşün Türkiye için faydadan çok ziyan getireceğini düşünüyorum. Faiz artık enflasyonu takip etmeli” dedi.

Reuters’a konuşan Commerzbank analisti Tatha Ghose, “Ödemeler istikrarı yaz aylarında güzel görünmüş olsa da bu TL’deki paha kaybının önüne geçmeyecek, bilhassa de TCMB böylesine faiz indirimine devam ederken” dedi.

Deutsche Bank, TCMB’nin bu ayki ve gelecek ayki toplantılarda 100 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyor.

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, yılın son enflasyon raporu sunumunda cari fazlanın sürdürülmesiyle uzun soluklu fiyat istikrarını yakalamanın mümkün olacağını belirtmişti. Kavcıoğlu tıpkı vakitte cari istikrar sağlandığında kurun üzerindeki baskının da azalacağını lisana getirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla birlikte olamam, olmam. Bu vazifede olduğum sürece faizle çabamı sonuna kadar sürdüreceğim. Enflasyonla gayretimi de sürdüreceğim” diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili, “Merkez Bankası bağımsız değil mi? Bırakın da bağımsız olarak kararını o versin.” demişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.