Kilo vermek isteyenlere iyi haber: Bu Japon tekniğiyle her şeyi yiyebilirsiniz

Kilo vermek yahut kilosunu korumak isteyen birtakım şahıslar, kendilerini süreksiz diyetlerle sınırlamaya yahut kıymetli diyet planları …

03.01.2022
Kilo vermek isteyenlere iyi haber: Bu Japon tekniğiyle her şeyi yiyebilirsiniz

Kilo vermek yahut kilosunu korumak isteyen birtakım şahıslar, kendilerini süreksiz diyetlerle sınırlamaya yahut kıymetli diyet planları uygulamaya mecbur kalıyor. Bundan şad olmayanlar için ise artık orijinal bir prosedür öneriliyor. “Hara hachi bun me” olarak bilin…

Kilo vermek yahut kilosunu korumak isteyen birtakım bireyler, kendilerini süreksiz diyetlerle sınırlamaya yahut değerli diyet planları uygulamaya mecbur kalıyor. Bundan şad olmayanlar için ise artık yesyeni bir usul öneriliyor. “Hara hachi bun me” olarak bilinen bu Japon tekniğinin fark yaratacağı belirtiliyor.

Medium müellifi Kaki Okumura’ya nazaran, bu tabir ‘midenizin onda sekizi’ manasına geliyor. Bu da iddia edebileceğiniz üzere, midenizin kabaca yüzde 80 dolu olduğunu hissettiğinizde yemeyi kesmek manasına gelir. Öğünler ortasında kalori yahut karbonhidrat için harcanan vakit sayılmıyor. Kulağa kolay gelebilir, lakin daha fazlası var.

‘MEYVE, ZERZEVAT VE KEPEKLİ TAHILLAR UZUN MÜHLET TOK HİSSETTİRİR’

Okumara, ‘hara hachi bun me’ için sizi yediğiniz yiyecek cinsinden kısıtlamasa da boş kaloriler (patates cipsi yahut tatlı ikramlar gibi) yerine besin açısından varlıklı öğünlere odaklanmanızı önerir. Daha az besleyici yiyecekler sizi süratli bir biçimde doygun hissettirme eğilimindedir, fakat sizi sadece kısa bir müddet için tok meblağ. Bu da, daha fazla yemeye yol açar. Fakat meyvelere, sebzelere, proteinlere ve kepekli tahıllara odaklanırsanız, daha uzun mühlet tok hissedebilir ve midenizin size gönderdiği sinyalleri daha yeterli anlayabilirsiniz.

‘YAVAŞ YİYİP, ORTA VERMELİSİNİZ’

Pekala yüzde 80 tok olduğunuzda kendinizi yemekten nasıl alıkoyabilirsiniz? Sezgisel yemeye benzeri halde Okumura, yavaş yavaş yemek yiyerek gerçekte nasıl hissettiğinizi yorumlaması için bedeninize vakit tanımayı ve orta vermenizi öneriyor. Bu biraz varsayım oyunu lakin birden fazla şeyde olduğu üzere, ne kadar çok pratik yaparsanız, o tatlı yüzde 80’lik tam noktayı o kadar çok bulabileceksiniz. Böylece yüzde 80’lik noktadayken durmayı öğrenmek, kendinizi aç bırakmadan kilo vermenize yardımcı olacaktır.

‘NE YEDİĞİNİZİ BAŞINIZA TAKMAYIN’

Okumura’dan bir öbür kıymetli teklif: Ne yediğinizi kafayı takmayı bırakın. Bu, şu ana kadar bahsedilen her şeyin tam karşıtı üzere görünebilir, lakin dikkatli olmak ile yemeğin daima olarak fikirlerinizi tüketmesine müsaade vermek ortasında fark var. Okumara, “Umarım ‘hara hachi bun me’ için verilen tavsiyelere uyarsınız, böylelikle daha sonra kaç kalori tükettiğinizi düşünmek yerine daha eğlenceli şeyler için zihninizde yer açabilirsiniz” diyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.