Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?

Etobur ve göğüslü hayvanlar olarak bilinen kediler dünyada en çok evcil olarak beslenen hayvanlar ortasına girmektedir. Beşerlerle düzgün bir …

18.11.2021
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?

Etobur ve göğüslü hayvanlar olarak bilinen kediler dünyada en çok evcil olarak beslenen hayvanlar ortasına girmektedir. Beşerlerle düzgün bir dostluk kurabilen kediler tıpkı vakitte ziyanlı konut haşaratlarına karşı da düzgün bir avcılardır. Tıpkı vakitte daha zayıf b…

Etobur ve göğüslü hayvanlar olarak bilinen kediler dünyada en çok evcil olarak beslenen hayvanlar ortasına girmektedir. Beşerlerle yeterli bir dostluk kurabilen kediler tıpkı vakitte ziyanlı mesken haşaratlarına karşı da uygun bir avcılardır. Tıpkı vakitte daha zayıf bir görme yetisine sahip olan kedilerin koku alma duyuları ise epeyce gelişmiştir. Ayrıyeten kediler insanlara nazaran çok daha zayıf yahut yüksek frekanslı sesleri duyma özelliğine de sahiptirler. Çok eski tarihlerden beri insan ırkıyla bir arada yol almış kedilere günümüzde de sıkça rastlıyoruz. Evcil olarak beslenen kedilerin içgüdüsel özelliklerinden biri de tırmalamak oluyor. Pek çok kedi sahibi kedilerin tırmalaması ve ısırmasını nasıl önleyeceğini internet üzerinden araştırıyor. Pekala, kedilerin tırmalaması nasıl engellenir? Kedilerin ısırması nasıl önlenir? Tüm bu soruların yanıtlarını haberimizde sizler için derledik…

Çok eski çağlardan beri insan ırkıyla birlikte yol almış kediler adeta insan dostu olarak bilinmektedir. Kediler birebir vakitte tıpkı beşerler üzere birbirinden farklı karakterlere sahip ve epey zeki hayvanlardır. Hayvanlar ortasında karakterlerini güzel derecede yansıtan kedilerin birtakım can yakıcı özellikleri de olabiliyor. Bu özellikler ortasında en çok tırmalama varken bir sonraki de ısırma olarak biliniyor. Ne yazık ki kedilerin içgüdüsel davranışları olan tırmalamak bir nevi onların gereksinimleri olarak biliniyor. Birçok kedi sahibinin bedenlerinde açıkta kalan bölgelerinin çizik içerisinde olduğunu görebilirsiniz. Kedi sahipleri bu üzere durumları nasıl engelleyeceğini merak ediyor. Kedinin tırmalamasını yahut ısırmasını önlemek için yapılması gerekenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz…

Kedilerin Tırmalaması ve Isırması Nasıl Önlenir?

Kedilerin Isırması Ve Tırmalaması Nasıl Engellenir? 1

Kedi sahipleri kedilerin tırmalamasının ve ısırmasının nasıl engelleneceğini merak ediyor. Bunun için kimi usuller mevcuttur. 

  • Şayet kediniz sizi tırmalıyorsa ona ceza vermek ve bağırmak üzere davranışlardan kaçınmalısınız. Zira bu kızgın olan hırçın olan kediyi daha da kızdırabilir. Ayrıyeten kediler inatçı hayvanlardır bu yüzden sizin ona kızmanız yahut cezalandırmanız birebir süreci tekrarlamasına neden olabilir.

  • Bunlar yerine kediniz sizi tırmaladığında ona dik bir formda bakarak ve net bir ses tonuyla hayır diyebilirsiniz. Hayır demenizin akabinde ortamı terk ederek bir müddet kedinizle ilgilenmemeli ve diğerlerinin da ilgilenmesini engellemelisiniz. Bu davranış kedinize yaptığının yanlış bir davranış olduğunu anlatabilir. 

  • Ayrıyeten kediniz sizi tırmaladıktan sonra en az bir 15 dakika ona mama vermemelisiniz zira bu davranışı yaptıktan sonra ona mama verirseniz kediniz bunu ödül maması sanabilir ve tekrarlayabilir.

  • Kediniz sizi bir oyun sırasında ısırırsa yahut tırmalarsa oyunu sonlandırarak ortamı terk etmelisiniz. Ayrıyeten kedinizi sıkıştıracak ve ona kendisini daha da gergin hissettirecek davranışlardan kaçınmalısınız.

  • Ayrıyeten hayır uyarısı yaparken şayet hırçın bir kediniz varsa birebir vakitte elinizi de çırpabilirsiniz. Bu halde kediniz sizi ondan daha üstün algılayacaktır.

  • Ayrıyeten kedinizin ısırma ve tırmalama davranışını bırakmasını istiyorsanız ona ısırabileceği yahut tırmalayabileceği oyuncuklar alıp onlarla oynamasını sağlayabilirsiniz. Bu formda kediniz sizi değil oyuncaklarını ısırmayı öğrenecek ve bu türlü alışacaktır.

Kaynak: Onedio

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.