Kaşıkçı cinayetinin zanlısı Fransa’da yakalandı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katil zanlılarından biri, Fransa’da yakalandı.Fransız basınında çıkan haberlere nazaran Suudi Arabistanlı Halit Aedh …

08.12.2021
Kaşıkçı cinayetinin zanlısı Fransa’da yakalandı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katil zanlılarından biri, Fransa’da yakalandı.Fransız basınında çıkan haberlere nazaran Suudi Arabistanlı Halit Aedh El-Otaibi, Salı günü Paris’teki Charles-de-Gaulle Havalimanı’nda gözaltına alındı. BBC Türkçe’nin haberine nazaran El…

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katil zanlılarından biri, Fransa’da yakalandı.

Fransız basınında çıkan haberlere nazaran Suudi Arabistanlı Halit Aedh El-Otaibi, Salı günü Paris’teki Charles-de-Gaulle Havalimanı’nda gözaltına alındı. BBC Türkçe’nin haberine nazaran El-Otaibi, Türkiye tarafından aranan 20 şahıstan biriydi.

Reuters haber ajansına konuşan bir polis yetkilisi, El-Otaibi’nin 2019 yılında Türkiye tarafından çıkarılan yakalama talebi ile gözaltına alındığını söyledi.

Ajans, Fransız savcıların, hatalı iadesi sürecini ile ilgili değerlendirmeleri başlatacağını da belirtiyor.

Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, yakalama ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Fransa’nın yargılama yapmasını ya da yapacak bir ülkeye iade etmesini” istedi.

BBC’nin diplomasi muhabiri Frank Gardner, yakalamanın Suudi Arabistan için “kötü haber” olduğunu, Türkiye’ye iade edilmesi halinde iki ülke ortasında diplomatik badire yaratma mümkünlüğü olduğunu kıymetlendirdi.

RTL radyosuna nazaran 33 yaşındaki eski kraliyet müdafaası kendi pasaportuyla seyahat ederken gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Suudi hükümetini eleştiren Kaşıkçı, Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülmüştü.

Suudi Arabistan cinayetin, yetkililerden bağımsız hareket eden bir klik tarafından işlendiğini öne sürerken Türk yetkililer, cinayet buyruğunun Suudi hükümetinin doruğundan geldiğini savunuyordu.

Kaşıkçı’nın cinayet zanlılarından birinin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Riyad’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesinden iki gün sonra yakalanması da ayrıyeten dikkat cazip. Kaşıkçı’nın cesedi hiçbir vakit bulunamadı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.