Kahve yerine nohut içmeyin

Piyasa ortalamasının altında satılan kahvelerde kavrulmuş nohut olabileceğine dikkati çeken kahve uzmanı Yunus Çakmak, kahve künyelerinde …

23.12.2021
Kahve yerine nohut içmeyin

Piyasa ortalamasının altında satılan kahvelerde kavrulmuş nohut olabileceğine dikkati çeken kahve uzmanı Yunus Çakmak, kahve künyelerinde kahvenin ne vakit toplandığı ve kavrulduğunun yazıldığını hatırlatarak vatandaşların kahvelerin künyelerine bakmaları…

Piyasa ortalamasının altında satılan kahvelerde kavrulmuş nohut olabileceğine dikkati çeken kahve uzmanı Yunus Çakmak, kahve künyelerinde kahvenin ne vakit toplandığı ve kavrulduğunun yazıldığını hatırlatarak vatandaşların kahvelerin künyelerine bakmaları tavsiyesinde bulundu.

Ülkü bir Türk kahvesinin şu anda 140-180 lira ortasında olduğunu söz eden Çakmak, “Nitelikli Türk kahvesi kullanılacağı vakit fiyat 250-300 lira bandında. Filtre kahvede ülkü içilebilir kahvenin fiyatı ise 200-300 lira ortasında. Espresso da tıpkı biçimde 200-350 liraya kadar artabiliyor. Bu söylediklerim içilebilir kahve. 85 üstü puan alan kahvelerde 500-1000 lira ortasında fiyatlar var” diye konuştu.

Çakmak, besin hilesinin kahve içine kavrulmuş nohut eklenerek yapılabildiğini söz ederek, şu bilgileri paylaştı:

“Geçen gün bir müşterinin vasıtasıyla öteki bir müşteri beni arayarak kahve almak istediğini söyledi. ‘Türk kahvesi ne kadar?’ diye sordu. Ben de ‘140 lira’ dedim. İstanbul’da içilebilir bir Türk kahvesi bu. Daha sonra ‘Ben bugün 60 liraya kahve aldım’ dedi. ‘Nasıl olur? O kahveye bakabilir miyim?’ diye sordum, getirdi, kahveye baktım. Kahve tadı gelmiyor ancak nötr tatlar çok fazla geliyor. Daha sonra kahveyi öğütülmüş olarak getirdi. Kahveyi sererek inceledim, bir tat geliyor.

Bir arkadaşımı çağırdım ve kahvenin 12-13 kez tadımını yaptıktan sonra marketten nohut aldım ve kavurdum. Nohutla birlikte karıştırıp birebir oranı buldum. Nohutun kilosu 9 lira. Şu anda çiğ kahve, Brezilya, Türk kahvesinin çekirdeğinin en uygun fiyatı 100-105 lira ortasında.

Bu paraya aldığınız kahveyi kavuruyorsunuz, ortalama yüzde 13 firesi var. İşçi maliyetleri, elektrik, su, doğalgazı koyduğunuz vakit bu kahve size yüzde 30 oranında bir maliyetle yansıyor. Yani bu kahveyi 60 liraya satmanız imkansız lakin içine nohut koyduğunuz vakit oluyor. Kahve firması kahveye nohut koymuş. Natürel firmanın ismini öğrenemedik.”

“KAHVEYİ ÇEKİRDEK OLARAK ALIN”

“Kahve ucuz diye katiyen almasınlar” ihtarında bulunan Çakmak, gerçek kahvecilerin taze hasattan kahve yaptığını söyledi.

Vatandaşların ülkü, kaliteli bir kahve için hep kahve uzmanlarıyla irtibat halinde olması ve kahveyi çekirdek olarak alması gerektiğini lisana getiren Çakmak, aktarlardan ya da kahve firmalarından değirmen alınarak öğütülmesi teklifinde bulundu.

Çakmak, “Nohut kahvesi kıtlık devirlerinde yapılan bir kahve aslında fakat şu anda mkent aydın haberlerilesef piyasadaki birtakım dolandırıcıların fiyatı ucuz vermek için yaptığı taktik haline geldi. Beşerler da kahveyle çok fazla ilgilenmedikleri için ‘Kahve olsun kâfi, sohbet ediyoruz’ diye alıp içiyor fakat ondaki tatları, lezzeti anlamak istemiyor. Onun için tüketiciler araştırsınlar yahut değirmen alsınlar” sözlerini kullandı.

Kahvenin, uzun müddet ağızdan gitmemesi gereken bir tat bırakması gerektiğini ve bayat ya da çok fazla kavrulmuş kahve içildiği vakit o tadın ağızda çabucak kaybolduğunu anlatan Çakmak, “Öğütülmüş kahve alındığı vakit kimse, ‘Ben öğütülmüş kahveden lezzet alıyorum’ diyemez ya da öğütülmüş bir kahveyi içip ‘Bu kahve yeterli, bu kahve kötü’ de diyemez. Onun için lütfen çekirdek alın” diyerek kelamlarını tamamladı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.