Japonya ve ABD petrol rezervlerinde ortak hamleye hazırlanıyor

Global petrol piyasalarında dikkatler stratejik petrol rezervlerine yönelik adımlara çevrilirken, bu mevzuda Japonya ve ABD’nin birlikte rezerv …

22.11.2021
Japonya ve ABD petrol rezervlerinde ortak hamleye hazırlanıyor

Global petrol piyasalarında dikkatler stratejik petrol rezervlerine yönelik adımlara çevrilirken, bu mevzuda Japonya ve ABD’nin birlikte rezerv satışı yapmaya hazırlandığı belirtildi.

Japonya ve ABD, Japon Yomiuri gazetesine nazaran, fiyat artışlarını önlemek gayesiyle bu hafta petrol rezervlerinin kullanıma açılmasına ait ortak bir açıklama planlıyor.

Yomiuri gazetesi, Pazar günü hükümet kaynaklarında dayandırdığı haberinde, hükümetin yasal kısıtlamaları dikkate almadan satabileceğini düşündüğü fazla rezervin bir kısmını kullanıma açmayı değerlendirdiğini kaydetti.

Başbakan Fumio Kishida, evvelki gün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükümetin bu sıkıntıyla çaba için başka ülkelerle eşgüdüm içinde atılabilecek adımları kıymetlendirmekte olduğunu söylemişti.

Japonya yasal ölçüden fazlasını tutuyor

Japonya’da Petrol Stoklama Yasası yüksek fiyatlardan ötürü rezervlerden satış yapılmasına müsaade vermezken, hükümet ve özel dal şimdilerde maddede öngörülen en az ölçüden daha fazla rezerv tutuyor.

Büyük petrol üreticilerinin oluşturduğu OPEC + koalisyonunun üretimin artırılmasına ait davetleri reddetmesinin akabinde, ABD Lideri Joe Biden, Ekim sonu varil başına 85 dolar ile yedi yılın en yüksek düzeyine ulaşan petrol fiyatlarını aşağı çekmek için tüketici ülkelerin stokları kullanmasına yönelik milletlerarası dayanak oluşturmaya çalışıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.