İzmir’de istinat duvarı apartmanın üzerine böyle yıkıldı: 88 daire boşaltılmıştı

İzmir’in Narlıdere ilçesinde, toprak kayması nedeniyle istinat duvarının bir apartmanın üzerine yıkılma anları güvenlik kamerasına yansıdı …

13.12.2021
İzmir’de istinat duvarı apartmanın üzerine böyle yıkıldı: 88 daire boşaltılmıştı

İzmir’in Narlıdere ilçesinde, toprak kayması nedeniyle istinat duvarının bir apartmanın üzerine yıkılma anları güvenlik kamerasına yansıdı.

NARLIDERE, İZMİR (rehberaydin.com) – İzmir‘in Narlıdere ilçesinde, toprak kayması nedeniyle istinat duvarının bir apartmanın üzerine yıkılma anları güvenlik kamerasına yansıdı. 88 daire tedbiren boşaltılırken, olayın üzerinden geçen 6. günde apartmanda yaşayan vatandaşlar, bölgede tahlil emeliyle hiçbir şey yapılmadığını ve mağduriyetlerinin giderilmesini beklediklerini söyledi.

Olay, 8 Aralık Çarşamba günü skent aydın haberlerit 18.30 sıralarında Narlıdere ilçesi İkinci İnönü Mahallesi Özkarakaya Caddesi’nde meydana gelmişti. 8 bloktan oluşan Narkent Sitesi’nin istinat duvarı, ağır yağışa dayanamayarak büyük bir gürültüyle Deniz Apartmanı’nın üzerine yıkılmıştı. Olayda ölen ya da yaralanan kimse olmazken, iki binadaki 88 daire önlem maksadıyla boşaltılmıştı. Bölgede yaşayan vatandaşlar, istinat duvarının zayıfladığını ve tehlike saçtığını aylar evvel Narlıdere Belediyesi gruplarına bildirdiklerini tabir etmişti.

Yıkılma anı kamerada

Olayın üzerinden geçen 6. günde, istinat duvarının yıkılma imajları konu bahis oldu.. Güvenlik kamerasına yansıyan imajda, toprağın kaymaya başladığı andan itibaren önde elektrik direğinin sonra ise istinat duvarının Deniz Apartmanı’nın üzerine devrilme anları yer alıyor.

Süreksiz püskürtme beton da yararlı olmadı

Aktarılan Habere Nazaran Meydana Gelen Durum üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi grupları, tabandaki kaymanın süreksiz olarak önlenmesi hedefiyle püskürtme beton dökmüştü. İzmir’de yağışların devam etmesi sebebiyle toprak kaymasının gerçekleştiği noktaya dökülen püskürtme beton da yararlı olamadı. Püskürtme betonun istinat duvarıyla birleştiği noktadan kaymalar ve kopmalar yaşandı.

Apartman sakinleri tahlil bekliyor: “Hastamız, çocuğumuz var, rezil olduk”

Boşaltılan Deniz Apartmanı’nda yaşayan vatandaşlar ise olayın üzerinden günler geçmesine karşın hala bölgede tahlil maksadıyla bir adım atılmadığını söyleyerek, mağdur olduklarını tabir etti. Apartman sakinlerinden Coşkun Demir, “5-6 gün oldu; lakin buraya bir tek çivi bile çakılmadı. Püskürtme beton atıldı lakin o da tekrar kaymış. Hastamız var, çocuğumuz var. Rezil olduk. Konutlara girmeyin diyorlar; fakat biz ne vakte kadar konutlarımıza girmeyeceğiz? Nereye kadar oburunun konutunda sığınacağız? Burayı bu hale gelmeden bildirmiştik, belediyeden gelip fotoğraflarını çektiler ancak hiçbir gelişme olmadı. İstinat duvarı şu anda binanın kolonuna yükleniyor. Ziyan yoksa bile bu türlü durdukça ziyan verecek” dedi.

Mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorlar

Mağdur olan apartman sakinlerinden Aydın Yelekçi ise havaların soğuk olduğu bir devirde dışarda kaldıklarını belirterek, “6 gün geçmesine karşın hiçbir müdahale yapılmadı. Buradaki komşuların ısrarıyla beton döküldü; ancak daha sonra o da çöktü. Otellere yerleştirildiğimiz söyleniyor. 40 daireden yalnızca 1 kişiyi otele yerleştirmişler. Geriye kalan herkes yakınlarını meskeninde kalıyor. Bir an evvel bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Tahlil bulunamazsa biz bütün mesuliyeti göze alarak imza atacağız ve kendi konutumuzda oturacağız. Belediye hiçbir iş yapmadı” diye konuştu. – İZMİR

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.