İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakatta dikkat çeken 9. madde! NATO ülkeleri, teröristlere dar gelecek

Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında imzalanan mutabakatla, NATO üyesi olmak için edilen talepda bulunan iki ülke Türkiye’nin kurallarını …

01.07.2022
İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakatta dikkat çeken 9. madde! NATO ülkeleri, teröristlere dar gelecek

Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında imzalanan mutabakatla, NATO üyesi olmak için edilen talepda bulunan iki ülke Türkiye’nin kurallarını yerine getirme kelamı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Diplomatik bir zaferdir” kelamlarıyla anlattığı mutabakatın en dikkat çeken noktalarından biri ise 9. unsur oldu. 9. hususa nazaran bu ülkeler PKK ve FETÖ üyelerine göz açtırmayacak, kontrol için Türkiye’nin de hareket ettiğu bir ortak sistem kurulacak. Bu düzeneğe NATO ülkeleri de dahil edilecek.

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşmenin akabinde Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında “Üçlü Memorandum” imzalandı.

TÜRKİYE’YE KELAM VERDİLER

Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte takviye sağlamayacaklarını tkent aydın haberlerihhüt ederken, “Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortalarında artık hiçbir ulusal silah ambargosu bulunmadığını teyit ederler. İsveç, NATO müttefiklerine yönelik olarak silah ihracatına ait ulusal mevzuatını tadil etmektedir” sözü kullanıldı.

DENETLEME İÇİN 3 ÜLKE ORTASINDA ORTAK DAİMİ DÜZENEK KURULACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şüphesiz bu muhtıra kuvvetli müzakere sürecinden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir.” kelamları sonrası gözler, mutabakatın en dikkat çeken hususlarından birine çevrildi. İsveç ve Finlandiya, PKK/YPG ve FETÖ’nün ülkelerindeki fkent aydın haberleriliyetlerine müsaade vermeyeceğini tkent aydın haberlerihhüt ederken, 9’uncu hususa nazaran, bunun denetlenmesi için Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında Ortak Daimî Sistem tesis edilecek. Kurulacak sistemde, üç ülkenin Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları ile istihbarat örgütleri müşterek çalışarak sürecin işleyişini denetleyecek. Ortak sistem öbür NATO ve AB üyesi ülkelerin iştirakine da açık olacak.

TERÖRİSTLER İÇİN ÇEMBER DARALACAK

Türkiye Gazetesi’nin haberine nazaran bu kapsamda Türkiye’nin yeni bir teşebbüs başlatarak, önümüzdeki günlerde başta ABD, İngiltere, Fransa, Belçika ve Almanya olmak üzere öbür AB ve NATO üyesi devletlere, Daimî Ortak Düzeneğe katılmaları tarafında teklif götüreceği bildirildi. Diplomatik kaynaklar, sisteme başka AB ve NATO üyesi devletlerin de dâhil olması ile birlikte, batılı ülkelerin artık terör örgütleri PKK/YPG ve FETÖ için inançlı liman olmaktan çıkacağına dikkat çekti.

Türkiye,İsveç,Mekanizma,Finlandiya,Ülke,Nato ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.