İsveç Başbakanı’nın evinde yasa dışı işçi çalıştırdığı ortaya çıktı

Paklık şirketinin güvenlik zilinin yanlış alarm vermesiyle 21 Aralık 2021’de Başbakan Andersson’un Stockholm’ün Nacka bölgesinde meskenine baskın …

10.01.2022
İsveç Başbakanı’nın evinde yasa dışı işçi çalıştırdığı ortaya çıktı

Paklık şirketinin güvenlik zilinin yanlış alarm vermesiyle 21 Aralık 2021’de Başbakan Andersson’un Stockholm’ün Nacka bölgesinde meskenine baskın yapan polisler, 25 yaşında oturma ve çalışma müsaadesi bulunmayan yasa dışı çalışan bir temizlikçi bayanla karşılaşt…

Paklık şirketinin güvenlik zilinin yanlış alarm vermesiyle 21 Aralık 2021’de Başbakan Andersson’un Stockholm’ün Nacka bölgesinde konutuna baskın yapan polisler, 25 yaşında oturma ve çalışma müsaadesi bulunmayan yasa dışı çalışan bir temizlikçi bayanla karşılaştı.

Expressen gazetesinin haberine nazaran, bayan ‘e ilticasının Mart 2020’de reddedilmesiyle ülkede kaçak olarak yaşamaya başladı. Eylül 2020’de bir mağazada hırsızlık kabahatinden karar giyen bayanın o tarihten beri de polis tarafından arandığı aktarıldı.

Olay sonrası hizmet aldığı paklık firmasına çok sert tepki gösteren Başbakan Andersson, aldatıldığını belirterek, kelam gelimi edilen firma ile tüm alakalarını kestiğini duyurdu.

Andersson, “Hizmet alırken de her şeyin yanlışsız düzgün olmasına elimden geldiği kadar dikkat ediyorum. Buna karşın düzgün hizmet almak isterken sahtekar firmalar tarafından kandırılmak, hilelerle uğraş için daha sıkı kanunlar çıkarmamızı gerektirecek.” dedi.

MUHALEFET REAKSİYONLİ

Olayı “Temiz kapı skandalı” olarak pahalandıran muhalefetteki Ölçülü Muhafazakar Parti (Moderat) Küme Lider Vekili Tobias Billström, Başbakan’ın düştüğü durumun dert verici olduğunu kaydetti.

Devleti yöneten siyasetçilerin meskenlerinde yasa dışı bireylerin çalışmasını kaygı verici bulduğunu vurgulayan Billström, onlar aracılığıyla dış güçlerin ülkeye şantaj yapabileceğini söyledi.

GÜVENLİKÇİ UZMAN SEPO’YU SUÇLADI

Eski İsveç Ticareti Güvenlik Müdürü Dick Malmlund, olayın skandal olduğunu, baş sorumlusunun da İsveç İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı (SEPO) olduğunu söyledi.

Ülkenin en fazla korunan şahıslarından olan Başbakan Andersson’un meskenine alınacak hizmetlilerin SEPO tarafından güvenlik soruşturmasından geçirilmesi gerektiğini belirten Malmlund, olayda SEPO’nun ağır kusurlu olduğunu tabir etti.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.