İstanbul’un zam şampiyonu belli oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek gayesiyle, geçen Ağustos ayında İstanbul’da perakende …

02.09.2022
İstanbul’un zam şampiyonu belli oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek gayesiyle, geçen Ağustos ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan eserleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.Buna nazaran, İTO’nu…

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla, geçen Ağustos ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan eserleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

Buna nazaran, İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 eserin 106’sının perakende fiyatı artarken, 23 eserin fiyatı düştü, 113 eserin fiyatı ise değişmedi. Ağustos ayında kültür eğitim ve cümbüş harcamaları kümesinde yer alan maç giriş bileti fiyatı, yüzde 90.90 ile fiyatı en fazla artış gösteren eser oldu. İstanbul’da ağustosta evvelki aya nazaran en çok maç giriş biletinin fiyatı artarken, en yüksek düşüş şeftalide görüldü.

Fiyatında artış yaşanan başka eserler ise ulaştırma ve haberleşme harcamaları kümesinden yüzde 50 ile mektup gönderim fiyatı, besin harcamaları kümesinden yüzde 28,09 ile limon, birebir kümeden yüzde 24,10 ile salça, kültür eğitim ve cümbüş harcamaları kümesinden yüzde 22,15 ile otel oda konaklama fiyatı, besin harcamalarından yüzde 19,71 ile soğan ve yüzde 17,96 bamya oldu.

FİYATI EN ÇOK DÜŞEN ESER ŞEFTALİ

Gıda harcamaları kümesinde yer alan şeftali yüzde 32,39 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan eser oldu.

Fiyatı en çok düşen eserler ortasında yüzde 23,71 ile eriği, yüzde 22,18 ile yaş üzüm, yüzde 21,59 ile armut, yüzde 17,35 ile biber, yüzde 16,87 ile karpuz, yüzde 16,83 ile taze fasulye takip etti.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.