ALES nedir? ALES ne demek? ALES sınavı kaç kere yapılıyor? ALES ne anlama geliyor? ALES açılımı nedir?

Gündem Haberleri Türkiye’de yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları ile vazife almak isteyen şahısların katıldığı bu imtihanın …

ALES nedir? ALES ne demek? ALES sınavı kaç kere yapılıyor? ALES ne anlama geliyor? ALES açılımı nedir?

Gündem Haberleri

Türkiye’de yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları ile vazife almak isteyen şahısların katıldığı bu imtihanın açılımı da merak edilenler ortasında yer alıyor. Pekala, birçok kişi tarafından merak edilmekte olan ALES nedir? Sorusunu araştırmaktadır. Pekala, ALES nedir? ALES ne demek? ALES imtihanı kaç defa yapılıyor? ALES ne manaya geliyor? ALES açılımı nedir?

ALES NEDİR?

ALES ya da Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş imtihanı manasına gelmektedir. ALES imtihanı, Türkiye’de yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları ile öğretim vazifelisi, okutman, araştırma vazifelisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı üzere takımlara yapılacak atamalar için ÖSYM tarafından düzenlenen imtihandır.

ALES İMTİHANI KAÇ SEFER YAPILIR?

Bir yıl içerisinde üç defa gerçekleştirilmekte olan ALES imtihanı, 81 vilayette gerçekleştirilmektedir. Bu sayede imtihana katılmak isteyen şahıslar istediği kentten imtihana katılabilmektedir.

ALES İMTİHANI KAÇ DAKİKA?

81 Vilayette düzenlenmekte olan ALES imtihanının mühleti 150 dakikadır. ALES imtihanının geçerlilik müddeti ise 5 yıldır.

Ales Sınavı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.