İsrail’in yeni başbakanı Yair Lapid oldu

Erken seçim kararının alındığı perşembe gününün sona erdiği dakikadan itibaren, koalisyon hükûmetinde şimdiye kadar Dışişleri Bakanı olarak …

01.07.2022
İsrail’in yeni başbakanı Yair Lapid oldu

Erken seçim kararının alındığı perşembe gününün sona erdiği dakikadan itibaren, koalisyon hükûmetinde şimdiye kadar Dışişleri Bakanı olarak vazife yapan Lapid resmen ülkenin 14’üncü başbakanı oldu.İsrail Başbakanlığının resmi Twitter hesabından yapılan açı…

Erken seçim kararının alındığı perşembe gününün sona erdiği dakikadan itibaren, koalisyon hükûmetinde şimdiye kadar Dışişleri Bakanı olarak vazife yapan Lapid resmen ülkenin 14’üncü başbakanı oldu.

İsrail Başbakanlığının resmi Twitter hesabından verilen bilgilendirme argümanında Lapid’in yeni misyonuna özel çekilen fotoğrafı paylaşılarak “İsrail Başbakanı Yair Lapid.” sözüne yer verildi.

Lapid, 1 Kasım’da gerçekleşecek seçimlere kadar ülkeyi süreksiz başbakan olarak yönetecek.

İsrail’de Meclisin feshedilmesinin akabinde Bennett, gün içinde başbakanlık vazifesini koalisyon ortağı Lapid’e devretmişti.

Başbakanlık Basın Ofisi, Bennett ile Lapid ortasında Batı Kudüs’teki Başbakanlık ofisinde “mütevazı bir bölüm teslim töreni” düzenlendiğini duyurmuştu.

1 KASIM’DA ERKEN SEÇİME GİDİLİYOR

İsrail milletvekilleri dün erken genel seçime gidilmesi gayesiyle Meclisin feshedilmesini içeren tasarıyı kabul etti.

Tasarıyla erken seçim tarihi de 1 Kasım 2022 olarak onaylandı. Bu, İsrail’de yaklaşık 3,5 yıl içinde beşinci genel seçim olacak.

Ülkeyi yaklaşık bir yıldır yöneten çok partili koalisyon hükümetinin ortaklarından Bennett ve Lapid, 20 Haziran akşamı Meclisi feshederek erken seçime gitme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Erken seçim kararı almasında, son aylarda yaşanan istifalarla birlikte kırılgan yapıdaki koalisyon hükûmetinin 120 sandalyelik Meclis’te çoğunluğu yitirmesi tesirli olmuştu.

Görevi bırakan Bennett 29 Haziran’da da seçimlerde aday olmayacağını açıklamıştı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.