İSO’dan ‘resesyon’ uyarısı! Erdal Bahçıvan: Durağanlaşma kendini gösteriyor

TÜİK, Türkiye iktisadının 2022 yılı ikinci çeyrek büyüme sayıları açıkladı. Datalara nazaran büyüme, beklentilerin üzerinde gerçekleşerek yüzde 7 …

31.08.2022
İSO’dan ‘resesyon’ uyarısı! Erdal Bahçıvan: Durağanlaşma kendini gösteriyor

TÜİK, Türkiye iktisadının 2022 yılı ikinci çeyrek büyüme sayıları açıkladı. Datalara nazaran büyüme, beklentilerin üzerinde gerçekleşerek yüzde 7,6 oldu.”Sanayinin büyümeye kıymetli katkısını sürdürmekle birlikte, bir durağanlaşmanın da hafifçe kendini gös…

TÜİK, Türkiye iktisadının 2022 yılı ikinci çeyrek büyüme sayıları açıkladı. Datalara nazaran büyüme, beklentilerin üzerinde gerçekleşerek yüzde 7,6 oldu.

“Sanayinin büyümeye kıymetli katkısını sürdürmekle birlikte, bir durağanlaşmanın da hafifçe kendini göstermekte olduğunu söylememiz gerekiyor.” diyerek açıklanan sayıları pahalandıran İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri Erdal Bahçıvan, “Avrupa’dan gelen resesyon haberlerinin ihracatımızda yaratabileceği mümkün aksilikler, ekonomimizin büyümesinde de bir ivme kaybı olabileceğini işaret etmektedir” sözlerini kullandı.

Bahçıvan’ın konuşması şu biçimde:

“EKONOMİ GÜÇLÜ BÜYÜME PERFORMANSINI KORUDU

Türkiye 2022 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüyerek; yüksek büyüme odaklı amacına uyumlu formda bir büyüme skoru elde etmiştir. Böylelikle iktisat, yılın birinci yarısı boyunca güçlü büyüme performansını korumuştur.

SANAYİMİZ İKİNCİ ÇEYREKTE GERİLESE DE…

Sanayimizin birinci çeyrekte 8,2 olan yıllık büyüme oranı ikinci çeyrekte yüzde 7,8’e gerilese de Türkiye büyümesine paralel bir seyir göstererek dirençli görünümünü koruduğunu söyleyebiliriz. Bu direnci, bilhassa imalat bölümünde birinci çeyrekteki yüzde 8 olan büyümenin ikinci çeyrekte yüzde 9,1’e çıkmasında daha net görmekteyiz.

Bu datalara bakarak sanayi bölümümüzün büyüme içindeki hissesini koruduğunu, endüstrinin büyümeye pahalı katkısını sürdürmekle birlikte, bir durağanlaşmanın da hafifçe kendini göstermekte olduğunu söylememiz gerekiyor.

BÜYÜMEDE DE BİR İVME KAYBI OLABİLECEĞİNİ İŞARET ETMEKTE

Özellikle İSO olarak her ay açıkladığımız Türkiye İmalat PMI bilgileri ile Avrupa’dan gelen resesyon haberlerinin ihracatımızda yaratabileceği muhtemel aksilikler, ekonomimizin büyümesinde de bir ivme kaybı olabileceğini işaret etmektedir. İçinde bulunduğumuz çeyrekteki bu öncü göstergeler, bize endüstrinin şimdiki sorun ve beklentilerinin bitirilebilmesinin, endüstrimizin büyümeye istikrarlı katkısını sürdürebilmesi açısından ne kadar kıymet arz ettiğini ortaya koymaktadır.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.