İç hat uçak biletlerinde yeni tavan fiyat belli oldu

Havayolu şirketleri, yakıta gelen artırım ve maliyetlerdeki öteki artışlar nedeniyle iç sınır bilet fiyatlarında tavan fiyatın artırılmasını …

31.08.2022
İç hat uçak biletlerinde yeni tavan fiyat belli oldu

Havayolu şirketleri, yakıta gelen artırım ve maliyetlerdeki öteki artışlar nedeniyle iç sınır bilet fiyatlarında tavan fiyatın artırılmasını talep ediyordu. Tavan fiyatında son yapılan artışla birlikte 2022 yılında toplamda beşinci kere iç sınır biletlerine yansıt…

Havayolu şirketleri, yakıta gelen artırım ve maliyetlerdeki başka artışlar nedeniyle iç çizgi bilet fiyatlarında tavan fiyatın artırılmasını talep ediyordu. Tavan fiyatında son yapılan artışla birlikte 2022 yılında toplamda beşinci kere iç sınır biletlerine yansıtıldı.

Tavan fiyatında sene başında 599 lira olarak belirlenen en yüksek bilet fiyatı, kademe kademe yükseltilirken; son olarak haziran ayında 999 liraya kadar çıktı. Yeni belirlenen tavan fiyatıyla havayolları, bugünden itibaren yurt içi uçuşlarda iktisat sınıfı tek taraf, en yüksek bilet fiyatını 1150 lira olarak satışa sunmaya başladı.

TAVAN FİYAT UYGULAMASI BİRİNCİ OLARAK 2013’TE BAŞLADI

Yeni tavan fiyatıyla iç çizgi uçuşu yapacak yolcular ‘business sınıfı’ hariç bayram ve tatil periyodu de dahil iktisat sınıfında artık 1449 liradan fazla bilet fiyatı ödemeyecek. İç çizgi bilet fiyatlarının tatilde ve bayram devrinde çok artışını engellemek için 9 yıl evvel tavan bilet fiyatı uygulaması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın teşebbüsüyle başlatılmıştı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından birinci olarak 2013 yılında iç sınırlarda tek istikamette tavan fiyat 299 lira olarak belirlenmişti. Tavan fiyatı 2021 yılı sonunda ise 499 liraydı. İç çizgi business sınıfında ve dış sınır bilet fiyatlarında ise tavan fiyat uygulaması bulunmuyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.