İş dünyasının Schengen çilesi: Vize değerlendirmeleri ve retler her geçen gün artıyor

Türkiye vatandaşları için Pandemi periyoduyla başlayan Schengen vizesi meşakkati artarak devam ediyor. Uzayan vize kıymetlendirme süreçleri ve …

10.08.2022
İş dünyasının Schengen çilesi: Vize değerlendirmeleri ve retler her geçen gün artıyor

Türkiye vatandaşları için Pandemi periyoduyla başlayan Schengen vizesi meşakkati artarak devam ediyor. Uzayan vize kıymetlendirme süreçleri ve artan retler nedeniyle ticari seyahatlerini gerçekleştiremeyen iş insanlarının sayısı artıyor. Birtakım ihracatçılar ka…

Türkiye vatandaşları için Pandemi devriyle başlayan Schengen vizesi kasveti artarak devam ediyor. Uzayan vize kıymetlendirme süreçleri ve artan retler nedeniyle ticari seyahatlerini gerçekleştiremeyen iş insanlarının sayısı artıyor. Birtakım ihracatçılar iştirakçisi oldukları fuarlara dahi vize alamıyor.

Schengen vize alımlarında yaşanan gecikmeler, artan retler ve kısa periyodik vizeler, ihracatçılara önemli kasvetler yaşatmaya başladı. Vize süreçlerinde yaşanan gecikmeler iş seyahatlerinin planlamasını zorlaştırırken, kimi toplantıların da gerçekleştirilememesine ve iş irtibatlarının kurulamamasına neden oluyor.

Dünya’dan Merve Yiğitcan’ın haberine nazaran kimi fuar iştirakçilerinin aldığı ret yanıtları ya da vizelerinin yetişememesi nedeniyle tertiplere katılamayacak olmaları, eylül ayı itibariyle hızlanacak fuar trafiği öncesi ihracatçıları endişelendiriyor.

Vize süreçleri 45 güne kadar uzuyor

Olay Yerinden Aktarılan Bilgilere nazaran, pandemi nedeniyle ülke konsolosluklarında ağır ilerleyen bürokrasi iş insanlarını da olumsuz etkilemeye başladı. ABD ve İngiltere konsolosluklarına başvuran iş insanları ticari seyahatleri için ileri tarihli vize randevusu alma, vize süreçlerinin sonuçlanma müddetlerinin 45 güne kadar uzaması ve seyahat edilecek ülkedeki ticari irtibatın ya da partnerin davetiyesine karşın ret karşılığıyla karşılaşabiliyor.

Bu sorun AB vize edilen taleplarında ise çok daha ağır yaşanıyor. Bilhassa pandemi sonrası yaşanan kelam gelimi edilen problemlerde, ilgili konsoloslukların ‘edilen talep kotası’ uygulamasına geçmesi, vize taleplerinin artması ve vize alınan ülkeye gidilip geri dönülmemesi biçimindeki hadiselerin artmasının tesirli olduğu düşünülüyor.

Önemli Ölçüde ıstırap Almanya’da yaşanıyor

Bilgi veren kaynaklar, iş insanları için kıymetli ölçüde meşakkatin ve ret oranının Schengen ülkeleri içinde en ağır konsolosluk olması sebebiyle Almanya’da yaşandığını belirttiler. Pande-mi öncesinde 10 iş günü süren vize sürecinin, pandemi sonrası en az 15 iş gününe çıktığı ve 45 iş güne kadar uzadığı görülüyor. Ticari vize edilen taleplarında bu mühletin kısaltılması tarafında taleplerini lisana getirdiklerini söyleyen kesim kaynakları, lakin bu taleplerin birçoklarının göz arkası edildiğini, son vakitlerde bu nedenle fuara yetişemeyen ihracatçıların sayısında artış olduğunu lisana getiriyor.

Fransa Konsolosluğu ile yaşanan kıymetli ölçüde sorun ise randevu için tarih almak olurken; Konsolosluk şimdi ayın başında, o ay için olan randevu kotasını kapatıp bir sonraki aya erteleyebiliyor. İtalya Konsolosluğu da fuar ziyaretlerini ticari değil turistik olarak kıymetlendiriyor, bu nedenle iş beşerlerine kısa müddetli vize veriyor. Dal kaynakları, İspanya’nın da Schengen ülkeleri içinde en külfetli konsolosluğa sahip ülke olduğuna dikkat çekiyor. İş insanları kelam gelimi edilen konsolosluğun hem çok fazla evrak istediğini hem de çok kısa vadeli vize verdiğini belirtiyor. Öte yandan Hollanda, Belçika ve Avusturya konsoloslukları da vize randevusu için çok ileri tarih vererek iş insanlarının programlarını planlamasını zorlaştırıyor.

ABD yalnızca son 48 ay içinde vizesi biten bireylerin edilen taleplarını alıyor

Schengen ülkeleri dışında İngiltere vizesinin de geçmiş yıllara nazaran daha güç alındığını söyleyen dal kaynakları, vize alma müddetinin 6-7 haftaya kadar çıktığından ve ret oranlarının çok arttığından şikayetçi. ABD Konsolosluğu ise pandemi periyodunda aldığı bir karar ile yalnızca son 48 ay içinde vizesi biten şahısların edilen taleplarını kabul edip, öteki edilen taleplar için randevuları 2023 yılına veriyor. Bu bahiste ABD Konsolosluğu’na birtakım iş dünyası örgütleri tarafından resmi edilen talepların yapıldığı, lakin konsolosluğun hiçbir formda esneklik sağlamadığı bildirildi.

15 günde alınan vize artık 2 ayda alınıyor

Vize süreçlerinde yaşanan kahırlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe “2 aydır İngiltere ve ABD’de mühletler çok uzamıştı. Son 2-3 haftadır başka ülkelere de sirayet etti. Yavaşlama var. Randevuları geç veriyorlar. Daha evvel 15 günde aldığınız vizeyi artık 1,5-2 ayda alabiliyorsunuz. İngiltere’de bu mühlet daha da uzun. Ticari seyahat gerçekleştirmesi planlanmaktadır. iş insanları bu gecikmeleri göze alarak daha erken vize edilen talebinda bulunmalılar” diye konuştu.

“Şirketin davetiyesine karşın fuara katılamadık”

Vize mağduriyeti yaşayan şirketlerden biri de otomotiv endüstrinde f kent aydın haberleri liyet gösteren ve Almanya’nın sanayi devlerinden Schaffler’in Türkiye’deki distribütörlerinden Rulman Ticaret oldu. Mayıs ayında Schaeffler’in Almanya’da, çeşitli ülkelerden bayilerini bir ortaya getirdiği bir toplantı düzenlediğini ve firmalarının da toplantıya davet edildiğini aktaran Rulman Ticaret İdare Şurası Lideri İbrahim Bayındır, lakin Schaeffler’in davetiyeyi paylaştığı firma yöneticisine vize verilmediği için toplantıya katılamadıklarını söyledi.

Bayındır “Schaffler’in davetiyesine karşın vize alamadığımıza çok şaşırdık. Akabinde haziran ayında İtalya’daki bir fuar için tekrar vize edilen talebi yaptık. Bu defa de İtalya vize vermedi. Ortada bir diğer fuar ziyareti için Polonya’dan vize istedik, kısa periyodik bir vize alabildi birebir yöneticimiz. Eylül ayında kesimin değerli ölçüde fuarlarından Almanya’daki Automechanika Fuarı’nda iştirakçi olarak yer alacağız. Tekrar Almanya Konsolosluğu’na başvurduk, fuarda yer alacak yöneticimiz yeniden ret aldı. Ziyaretçi değil direkt iştirakçi olarak yer alacağımız fuar için de vize alamamak çok can sıkıcı. Hiçbir münasebet sunulmuyor. Yine ek evrak hazırlayıp, çeşitli dilekçeler yaparak edilen talepmuzu gerçekleştireceğiz. İhracatımızı artıralım derken, ihracatı engelleyici bu durum keyif kaçırıyor” tabirlerini kullandı.

100 Türk’ten 20’sine ret

Verilere nazaran Schengen’e başvuran 100 Türk’ten 20’sinin vize edilen talebi reddediliyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.