IPSOS’un anketi acı gerçeği ortaya koydu: Kiracıların bütçesine göre ev yok

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Antikriz Raporu’ndan derlenen bilgilerle bu hafta; emlak piyasası mercek altında alındı. Araştırma 1-10 Haziran …

14.06.2022
IPSOS’un anketi acı gerçeği ortaya koydu: Kiracıların bütçesine göre ev yok

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Antikriz Raporu’ndan derlenen bilgilerle bu hafta; emlak piyasası mercek altında alındı. Araştırma 1-10 Haziran tarihleri ortasında yapıldı.Araştırmanın sonuçlarından derlenen datalara nazaran, açıklanan enflasyon oranında kir…

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Antikriz Raporu’ndan derlenen bilgilerle bu hafta; emlak piyasası mercek altında alındı. Araştırma 1-10 Haziran tarihleri ortasında yapıldı.

Araştırmanın sonuçlarından derlenen datalara nazaran, açıklanan enflasyon oranında kira artış oranlarına karşın konut sahiplerinin yüzde 35’i kiracılarından bu oranın üzerinde bir artış talebinde bulundu.

Bu oran kontrat güncellemesi vakti gelenlerde yüzde 51 oldu. Ve resmi kira artışı üzerinde bir taleple karşılaşan kiracıların yüzde 73’ü bu oranı kabul etmek zorunda kaldı.

SADECE YÜZDE 14’ÜNÜN GELİRİ KİRA ARTIŞINDAN FAZLA OLDU

Kiracıların yüzde 51’inin son bir sene içinde kiralarına yapılan artış, gelirlerindeki artıştan daha yüksek. Gelirlerindeki artışın kira artışından daha yüksek olduğunu söyleyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 14. Her 10 kiracıdan dördü kira ve gelirlerindeki artışın birebir oranda olduğunu söylüyor.

TÜRKİYE’DE KİRACILARIN YÜZDE 86’SI BÜTÇESİNE NAZARAN KONUT BULAMIYOR

Kiracıların yüzde 86’sı taşınmak durumunda kalsalar tıpkı semtte gereksinimlerine ve bütçelerine uygun bir mesken bulamayacakları görüşünde. Bu mevzuda zorlamayacağını düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 14.
Kiracıların yüzde 48’i oturdukları semtten şad. Öteki taraftan her 4 kiracıdan biri oturduğu semtten de şad değil. Oturduğu semtten şad olduğu halde oturduğu apartmandan mutlu olmayan kiracıların oranı yüzde 41.

HER 10 ŞAHISTAN ÜÇÜ KİRA MESKENDE OTURUYOR

Günümüzde araştırmamıza katılan bireylerin yüzde 36’sı kendi konutlarında oturduğunu belirtirken, kiracı olarak oturduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 33. Ve kirada oturan bireylerin yüzde 69’u oturdukları meskene son 5 sene içinde taşındığını belirtilen, yüzde 31 5 yıldan daha uzun müddettir oturdukları konutta kiracı olduğunu söylüyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.