İnternet alışverişlerinde yeni dönem! Teknolojik ürünler geri verilemeyecek, iade kargo ücretini tüketici karşılayacak

Ekonomi Haberleri Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan Aralı Kontratlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de …

24.08.2022
İnternet alışverişlerinde yeni dönem! Teknolojik ürünler geri verilemeyecek, iade kargo ücretini tüketici karşılayacak

Ekonomi Haberleri

Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan Aralı Kontratlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

İADE MÜHLETİ 14 GÜN OLDU

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan yönetmelikte, tüketicinin tam ve gerçek formda bilgilendirilmesi emeliyle, tüketicinin malı satıcıya gönderme müddeti cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten itibaren 14 güne çıkarılırken, cayma hakkının kullanımı halinde ortaya çıkan iade masraflarının aralı kontratta kararlaştırılması imkanı getirildi. Tüketicilerin istekleri yahut şahsî muhtaçlıkları doğrultusunda hazırlanan mallara ait kontratlarda tüketicinin bilgilendirilmesi ve onayı ile 30 günlük azami teslim müddeti yükümlülüğünün daha uzun müddetler için belirlenmesine karar verildi.

TEKNOLOJİK ESERLER İADE EDİLMEYECEK

Yönetmelikte, ‘Cayma hakkının istisnaları’ başlığında bulunan unsur 15’e de eklemeler yapıldı. Tüketicinin cayma hakkını kullanamayacağı durumlarda; tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı s kent aydın haberleri t, tablet ve bilgisayarlara ait mukaveleler, canlı müzayede halinde açık artırma yoluyla akdedilen mukaveleler, tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı yahut yetkili servis tarafından suram yahut montajının yapılacağı belirtilen mallardan heyetim ya da montajı yapılanlara ait mukaveleler hususları eklendi. Buna nazaran, tüketiciler internetten satın aldığı cep telefonu, akıllı s kent aydın haberleri t, drone, tablet ve bilgisayarları iade edemeyecek.

KARGO FİYATINI TÜKETİCİ ÖDEYECEK

Bununla bir arada, artık tüketiciler iade kargoların fiyatını kendisi karşılayacak. Satın alınan cep telefonu, akıllı s kent aydın haberleri t, tablet, bilgisayar ve drone üzere teknolojik eserlerde cayma hakkından faydalanılamayacak.

Kaynak: aydın haberleri / Umutcan Ören – İktisat

Tüketici,Cayma,Sözleşmeler ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.