İngiliz Başbakan Johnson’dan ilginç enerji tasarrufu önerisi: Eski su ısıtıcınızı yenisiyle değiştirin

Güncel Haberler İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin Suffolk kentinde yaptığı bir konuşmada, “Kaynaması uzun süren eski bir su …

02.09.2022
İngiliz Başbakan Johnson’dan ilginç enerji tasarrufu önerisi: Eski su ısıtıcınızı yenisiyle değiştirin

Güncel Haberler

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin Suffolk kentinde yaptığı bir konuşmada, “Kaynaması uzun süren eski bir su ısıtıcınız varsa onu değiştirmek size 20 sterline mal olabilir. Lakin yenisini alırsanız, her yıl elektrik faturanızdan 10 sterlin tasarruf edersiniz.” teklifinde bulundu. Başbakanın güç tasarrufuna ait bu önerisi, ülkede son devirlerde artan güç fiyatları nedeniyle tepki çekti.

JOHNSON’UN AÇIKLAMASINA TEPKİ YAĞIYOR

Ana muhalefetteki Emekçi Partisi milletvekillerinden Bill Esterson, Johnson’ın su ısıtıcısı teklifine, “Cidden habersiz mi yoksa yalnızca umursamıyor mu? Yoksa her ikisi de mi?” yorumunda bulundu.

Bir öbür milletvekili Wes Streeting de “Bu kış faturalarınızı ödeyemiyorsunuz, artık bir su ısıtıcısı alın ve birkaç yıl sonra 10 sterlin tasarruf edin. Bu, enflasyonu hesaba katmadan evvel, üç yılda günde 3 peni bir tasarruf demek.” sözlerini kullandı.

Bazı toplumsal medya kullanıcıları da Başbakan Johnson’ın tasarruf teklifine tepki gösterdi.

İNGİLTERE’DE HANE HALKININ GÜÇ FATURALARINDA ÜST LİMİT YÜZDE 80 ARTIRILDI

İngiliz güç kesimi kontrol kurumu Ofgem, 26 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ekimden itibaren hane halkının ödeyeceği güç faturalarında uygulanabilecek yıllık üst limitin yüzde 80 artırılarak 3 bin 549 sterline yükseltilmesine karar vermişti. Güç fiyatlarındaki çok oynaklık nedeniyle gelecek yılın ocak ayında uygulanacak bir sonraki üst limite ait bir öngörüde bulunulamadığı aktarılan açıklamada, 2023’ün kış aylarında güç fiyatlarında önemli yükseliş yaşanabileceği tabir edilmişti. Ülkede yıllık enflasyon temmuzda yüzde 10,1 ile son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı. İngiltere Merkez Bankası, artan enflasyonla gayret için bu ayın başında son 27 yılın en yüksek faiz artışını yaparak siyaset faizini yüzde 1,25’ten yüzde 1,75’e yükseltmişti.

Kaynak: kent aydın haberleri / Zuhal Demirci – Aktüel

Enerji,Tasarruf ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.