İndirim için beklenen gün: Tarım Kredi’de etiketler değişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın besin enflasyonunun önüne geçilmesi için, Tarım Kredi kooperatiflerinin kâr gayeli kurulmadığına dikkat …

15.08.2022
İndirim için beklenen gün: Tarım Kredi’de etiketler değişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın besin enflasyonunun önüne geçilmesi için, Tarım Kredi kooperatiflerinin kâr gayeli kurulmadığına dikkat çekerek verdiği talimatın akabinde indirim için beklenen gün geldi. Bin 400 marketteki 30’dan fazla tüketim maddes…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın besin enflasyonunun önüne geçilmesi için, Tarım Kredi kooperatiflerinin kâr hedefli kurulmadığına dikkat çekerek verdiği talimatın akabinde indirim için beklenen gün geldi. Bin 400 marketteki 30’dan fazla tüketim hususunda indirimli satışlar bugün başladı.

Hangi eserlerde ne kadar indirim var?

in listesini açıkladı. İndirim uygulanacak eserlerde, bir meskenin muhtaçlığı olan temel besin eserlerinin tamamının listeye alındığı belirtildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından indirim uygulanacak eserler şunlar oldu:

“Makarna, un, salça, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, fasulye, şeker, ay çiçek yağı, zeytin yağı, tavuk eserleri, tam yağlı süt, yarım yağlı süt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, zeytin, çay, Türk kahvesi, patates, kuru soğan, karpuz, kavun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, sıvı sabun, peçete, rulo havlu, kolonya, bebek bezi”

Et eserlerine başka indirim

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen bilgilendirme argümanında şu sözlere yer verildi;

“Et eserlerinde ise Et ve Süt Kurumu tarafından temin edilecek eserler, kasap reyonu bulunan Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde acilen, kasap reyonu bulunmayan marketlerde ise gerekli hazırlık çalışmalarının yapılmasının akabinde paketli olarak en kısa müddette indirimli formda satışa sunulacak. Et eserlerinde uygulanacak indirimlerin duyurusu ayrıyeten yapılacak.”

‘Zincir marketler tarafından da takip edilmesini bekliyoruz’

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Pandemi süreciyle tetiklenip Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşen global sıkıntılar tüm dünyayla birlikte ülkemizde de besin fiyatlarında değerli artışlara sebep oldu. Fakat bizler, vatandaşımızın maruz kaldığı besin enflasyonuyla faal biçimde çaba etme konusunda kesin kararlıyız. Yakın devirde, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşebbüsleriyle imzalanan Tahıl Koridoru mutabakatı global hububat fiyatlarında düşüşe sebep olmuş, petrol fiyatlarında son haftalarda birtakım gevşemeler yaşanmıştır. Ayrıyeten ülkemizde bu yıl ziraî üretimde değerli artışlar da kelam gelimi edilendur. Besin enflasyonuyla gayret kapsamında, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kıymetli bir adıma daha imza atıyoruz: Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde 30’dan fazla temel tüketim unsurunda indirimli fiyat uygulamasına gidilecektir.”

Türkiye’de devletin önayak olduğu bu uygulamaya benzeri çeşitli uygulamaların, öbür birtakım ülkelerde de yakın periyotta perakende zincirlerinin öncülüğünde başlatıldığını vurgulayan Nebati açıklamasına şöyle devam etti:

“Vatandaşımızdan yana attığımız bu değerli adımın, ülkemizde f kent aydın haberleri liyet gösteren öbür zincir marketler tarafından da takip edilerek fiyat etiketlerine olumlu yansımasını bekliyor, fiyat takip sistemimizle gelişmeleri izlemeyi sürdürüyoruz. Global besin fiyatlarının geçtiğimiz şubat ayında kırdığı rekorun akabinde, düşüş trendine girerek nisan ayında yüzde 0,8; mayıs ayında 0,6; haziran ayında 2,3 ve temmuz ayındaysa yüzde 8,6 düşüş göstermesi kelam gelimi edilen olmuştur. Besin dalımızın tüm aktörlerinin, son devirde kaydedilen bu olumlu gelişmeleri de dikkate alarak ‘Birlikten Berekete’ anlayışımızla hareket edeceklerine inanıyoruz. Vatandaşlarımızı besin enflasyonuna karşı korumakta kararlıyız.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.