İki günde iki kat yayılıyor

KARAR DIŞ HABERLERTürkiye’nin de ortalarında yer aldığı 89 ülkede tespit edilen Omicron varyantı global çapta artmaya devam ederken, bilim de …

21.12.2021
İki günde iki kat yayılıyor

KARAR DIŞ HABERLERTürkiye’nin de ortalarında yer aldığı 89 ülkede tespit edilen Omicron varyantı global çapta artmaya devam ederken, bilim de tasa veren varyantı anlamak için vakitle yarışıyor.İngiltere’deki Imperial College of London Üniversitesi taraf…

KARAR DIŞ HABERLER

Türkiye’nin de ortalarında yer aldığı 89 ülkede tespit edilen Omicron varyantı global çapta artmaya devam ederken, bilim de tasa veren varyantı anlamak için vakitle yarışıyor.

İngiltere’deki Imperial College of London Üniversitesi tarafından yapılan son çalışmada, Omicron varyantının, geçmiş enfeksiyondan yahut iki aşı doz aşı ile elde edilen bağışıklıktan büyük ölçüde kaçtığı görüldü. Yeni rapor, Omicron varyantı ile yine enfeksiyon riskinin Delta varyantından 5,4 kat daha fazla olduğunu gösterdi.

Bu durum, geçmiş Omicron enfeksiyonunun akabinde, yeni Omicron enfeksiyonuna karşı muhafazanın yüzde 19 kadar düşük olabileceği manasına geliyor. Araştırmacılar, İngiltere’deki Omicron hadiselerinin yayılımını takip etmek maksadıyla, 29 Kasım ve 11 Aralık 2021 tarihleri ​​arasında Kovid-19 testi yapılan hastaların PCR testi bilgilerini kullandı.

Çalışmanın müellifleri, ikinci aşı dozlarının üzerinden iki yahut daha fazla hafta geçmiş olan ve destekleyici dozlarının (AstraZeneca/Oxford ve Pfizer/BioNTech aşıları için) üzerinden iki yahut daha fazla hafta geçmiş olan bireylerde Delta’ya kıyasla semptomatik bir Omicron hadisesi geliştirme riskinin en büyük arttığını buldu. Omicron enfeksiyonuna karşı iki dozdan sonra yüzde 0 ila yüzde 20 ortasında ve bir destekleyici dozdan sonra yüzde 55 ila yüzde 80 ortasında aşı aktifliği varsayım edildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.