İki dev üreticiden ABD’ye uyarı

Dünyanın değerli ölçüde uçak üreticisi Boeing ile Airbus şirketleri, ABD hükümetine 5G teknolojisinin havacılık sanayisine büyük ziyan …

22.12.2021
İki dev üreticiden ABD’ye uyarı

Dünyanın değerli ölçüde uçak üreticisi Boeing ile Airbus şirketleri, ABD hükümetine 5G teknolojisinin havacılık sanayisine büyük ziyan verebileceği tarafında ihtarda bulundu.Boeing’in CEO’su Dave Calhoun ile Airbus’ın CEO’su Jeffrey Knittel, ABD Ulaştırma Bakan…

Dünyanın değerli ölçüde uçak üreticisi Boeing ile Airbus şirketleri, ABD hükümetine 5G teknolojisinin havacılık sanayisine büyük ziyan verebileceği istikametinde ikazda bulundu.

Boeing’in CEO’su Dave Calhoun ile Airbus’ın CEO’su Jeffrey Knittel, ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg’e 5G telefon servisi konusunda ortak imzalı bir mektup gönderdi. Mektupta, 5G teknolojisinin “havacılık sanayisi üzerinde büyük bir olumsuz etki” yapacağı tasası lisana getirilerek “5G, uçakların inançlı bir halde çalışma yeteneğini olumsuz etkileyebilir.” uyarısı yapıldı.

5G konusunda yapılan bir araştırmaya atıfta bulunulan mektupta, “Eğer Federal Havacılık Dairesi (Fkent aydın haberleri) 2019’da buna onay verseydi şimdiye kadar yaklaşık 345 bin yolcu uçağı ve 5 bin 400 kargo uçağı gecikme, sapma yahut iptallerle karşı karşıya kalacaktı.” sözü paylaşıldı.

Mektupta, 5G teknolojisine geçişin ertelenmesi talep edilerek “Airbus ve Boeing, 5G teşebbüsünü anlamak için ABD’deki başka havacılık sanayisi paydaşlarıyla birlikte çalışıyor.” açıklamasına yer verildi.

ABD dev telefon şirketleri AT&T ve Verizon, 5 Ocak’tan itibaren C-bandından 5G teknolojisini uygulamaya sokmayı hedefliyor.

Öte yandan, 5G teknolojisine geçişi savunan daldaki kümeler ise havacılık sanayisini, “korku tellallığı yapmak ve gerçekleri çarpıtmakla” suçluyor.

Kablosuz sanayi kümesinin önde gelen şirketlerinden CTIA’nın CEO’su Meredith Attwell Baker, geçen ay bloğundan yaptığı açıklamada, 5G teknolojisindeki gecikmenin gerçek ziyana yol açacağını savunarak, “Girişimi bir yıl geriye itmek, pandemiden kurtulup yine inşa olmaya çalışan ekonomik büyümede 50 milyar dolar eksiltecektir.” sözünü paylaşmıştı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.