ICRYPEX, USDC’yi listeledi!

Kripto para piyasaları mayıs ayına sarsıntılarla başladı. 1 dolara sabitlenen stabil kripto para ünitesi UST ve ona bağlı olarak çalışan LUNA …

23.05.2022
ICRYPEX, USDC’yi listeledi!

Kripto para piyasaları mayıs ayına sarsıntılarla başladı. 1 dolara sabitlenen stabil kripto para ünitesi UST ve ona bağlı olarak çalışan LUNA’daki kayıplar, piyasalarda şok tesiri yarattı. Coinmarketcap bilgilerine nazaran UST kripto para ünitesi bedel kayıplar…

Kripto para piyasaları mayıs ayına sarsıntılarla başladı. 1 dolara sabitlenen stabil kripto para ünitesi UST ve ona bağlı olarak çalışan LUNA’daki kayıplar, piyasalarda şok tesiri yarattı. Coinmarketcap datalarına nazaran UST kripto para ünitesi kıymet kayıpları bir haftalık süreçte yüzde 90’a yaklaştı. Mayıs ayının başında 80 bin dolar üzerinde seyreden LUNA ise pahasının neredeyse tamamını yitirdi. Kripto para ünitelerinin geliştiricileri, hacimli Bitcoin satışları gerçekleştirse de soruna şimdi tahlil bulunamadı. Birikimlerini korumak isteyen kripto para yatırımcılarının alternatif stabil para ünitelerine yönelmesini takiben ICRYPEX, piyasada Tether’den sonra en çok kullanılan stabil para ünitesi USD Coin’i (USDC) platformunda listeledi.

Gelişmeleri pahalandıran ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer, “TerraUSD ve LUNA, bir tahterevalli düzeneğiyle çalışıyor. LUNA’nın pahası, dolara sabitlendiği için her vakit 1 dolara denk olması gereken TerraUSD’ye (UST) bağlı olarak değişiyor. Arz-talep üzere temel piyasa prensipleriyle bu iki kripto para ünitesi birbirini dengeliyor. Sirkülasyondaki tüm UST’nin yüzde75’inin bir tasarruf hesabı üzere çalışan ve UST’lerini platforma yatıranlara yüzde 20’ye varan getiriler sağlayan Anchor Protocol’den ayrılmasının, bu istikrarın bozulmasındaki en değerli sebep olduğu belirtiliyor. Bu gelişmelerden hareketle, ICRYPEX platformumuzda Tether’in kıymetli ölçüde rakibi USDC’yi listeledik” dedi.

STABİL KRİPTO PARA PAZARININ YÜZDE 30’UNA HAKİM

1 ünite USDC’nin 1 ABD dolarına karşılık geldiğine ve denk bir gerçek varlıkla desteklendiğine dikkat çeken Gökalp İçer, “Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilen USDC, öbür blokzincirlerinde de çalışmasına karşın ERC-20 token standardını takip ediyor. Pazar başkanı bir akıllı mukavele platformu olan Ethereum, geliştiricilerden aldığı takviyeyle merkeziyetsiz finans (DeFi) kavramının temel desteğini oluşturuyor. 1 ABD dolarına sabitlenen ünite fiyatıyla kripto para piyasalarına atfedilen değişkenliklerden de etkilenmiyor. Kıymetli Ölçüde rakibi Tether’in tersine USDC, muadil fiat para ünitesinin rezervlerini korumak için tam şeffaflık sağlamak ve finansal kurumlarla çalışmakla yükümlü kılınıyor. Stabil kripto para pazarının yüzde 30’una hakim olduğu bilinen USDC süreçleri, Tether ve Türk Lirası pariteleriyle ICRYPEX üzerinden yapılabiliyor” dedi.

“PORTFÖYÜMÜZÜ ZENGİNLEŞTİRİYOR, VARLIKLARI TÜRKİYE’DE TUTUYORUZ”

2022 içinde dünyanın değerli ölçüde metaverse platformlarından Sandbox’ın para ünitesi SAND’i ve TRON’un mucidi Justin Sun’ın üç farklı kripto para projesini listelediklerini hatırlatan ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “ICRYPEX olarak Coinmarketcap bilgilerine nazaran pazar hacmi bakımından dördüncü sırada yer alan USD Coin listelemesiyle portföyümüzü zenginleştirmeye devam ediyoruz. Türkiye’de kurumsal yapıyla kurulan, kendine ilişkin altyapılara sahip olan kripto para platformu olarak, üyelerimizin tüm varlıklarını ülkemiz hudutları içinde barındırıyoruz.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.