Hazine ve Maliye Bakanlığı 30’a yakın sektörde fiyat denetimi yaptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçulukla uğraş, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını denetim etmek ve kayıt dışı …

17.04.2022
Hazine ve Maliye Bakanlığı 30’a yakın sektörde fiyat denetimi yaptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçulukla uğraş, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını denetim etmek ve kayıt dışı iktisatla aktif çaba hedefiyle saha çalışmalarını hızlandırarak, yaklaşık 30 bölümde fiyat kontrolü gerçekleştirdi.

Piyasadaki fiyatları mercek altına alan Bakanlık, birçok dala ait yaptığı ayrıntılı risk tahlilleri çerçevesinde ülke geneline yönelik kontrol planları hazırladı. Kontrol planları doğrultusunda fkent aydın haberleriliyet alanlarıyla ciro büyüklükleri dikkate alınarak Bakanlık risk tahlil sistemleri sonuçlarına nazaran belirlenen besin, otomotiv, yağ, gübre, şeker, inşkent aydın haberlerit gereçleri, alkollü içecek, tütün eserleri, sıvı yakıt, demir-çelik, tahıl, kahve ve canlı kümes hayvanları toptan ticareti üzere 30’a yakın dalda fkent aydın haberleriliyet gösteren mükelleflerin adreslerinde saha kontrolü çalışması icra edildi.

30’A YAKIN BÖLÜMDE FAHİŞ FİYAT KONTROLÜ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin talimatıyla temel muhtaçlık eserlerinde KDV indirimleri başta olmak üzere vatandaşların alım güçlerini artırmak ismine alınan kararların aktifliğini azaltacak istikamette uygulamalar yapan firmalar tespit edilerek, vergi kayıp kaçağının önüne geçmek maksadıyla kontroller artırıldı. Besin bölümüne yönelik kontrollerde, tedarik zincirleri dikkate alınarak eserlerde üretim yerinden nrehberaydin.comi tüketicilere ulaşma kademesine kadar arz–talep istikrarıyla uyuşmayacak spekülatif fiyat artışının olup olmadığı konusuna bilhassa bakıldı.

KURALLARA UYMAYAN İŞLETMELERE CEZAİ SÜREÇ UYGULANDI

KDV oranlarının gerçek uygulanıp uygulanmadığı başta olmak üzere bilhassa evrak tertibine ahenk konusuna azami dikkat edilen kontrollerde, fiili stok sayımları yapılarak işletmelerdeki ana girdiler sonucunda ne kadar eser üretildiği denetim edildi. Bu kapsamda ekonomik fkent aydın haberleriliyetlerin ağır olduğu yerlerde sevk irsaliyesiz mal sevkiyatlarının yapıldığı tespit edilen işletmelere gerekli cezalar kesildi.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARINA KARŞI KONTROLLER SÜRECEK

İş yerlerinde sigortasız ve kayıt dışı çalışanlara ait gerekli tespitler yapılarak cezai süreçler uygulandı.

Bakan Nebati’nin şubatta oluşturulacağını duyurduğu Enflasyonla Çaba Timi, fahiş fiyat artışlarına karşı kontrollerini sürdürüyor. Fahiş fiyat artışlarına karşı gayret ve kontroller ilerleyen günlerde de devam edecek.

kent aydın haberleri / Ayşe Böcüoğlu Bodur – İktisat

Kontrol,Fiyat,İş ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için İktisat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.