Hani enflasyon yüzde 19’du

Hazine Bakanlığı, 2022’de vergilere yapılacak artırımı belirleyen yine değerleme oranını yüzde 36.20 olarak açıkladı. Bunu yarısına kadar indirme …

28.11.2021
Hani enflasyon yüzde 19’du

Hazine Bakanlığı, 2022’de vergilere yapılacak artırımı belirleyen yine değerleme oranını yüzde 36.20 olarak açıkladı. Bunu yarısına kadar indirme yetkisine sahip olan Erdoğan, takdir hakkını şimdi kullanmadı. Geliri kur krizi ve enflasyon karşısında eriye…

Hazine Bakanlığı, 2022’de vergilere yapılacak artırımı belirleyen yine değerleme oranını yüzde 36.20 olarak açıkladı. Bunu yarısına kadar indirme yetkisine sahip olan Erdoğan, takdir hakkını şimdi kullanmadı. Geliri kur krizi ve enflasyon karşısında eriyen vatandaşın vergi yükü daha da arttı. Emekli ve memura öngörülen yüzde 12’lik artırıma işaret eden ekonomistler “Verirken TÜFE, alırken ÜFE” ile oluşan çarpık tabloyu eleştirdi. “Devletin enflasyonu muhakkak oldu”, “TÜİK’in 2022 için yüzde 11.8’lik enflasyon kestirimi de şimdiden çöpe gitti” yorumları yapıldı.

KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYOR BU ZİHNİYETİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

Muhalefet başkanı de fahiş orana tepki gösterdi. Çabucak seçim davetini yineleyen Davutoğlu “Buna harç değil haraç denir. Madem enflasyon yüzde 19.95 harçlara niçin yüzde 36.20 artırım yaptınız? Kaşıkla verip, kepçeyle alıyorsunuz” dedi. Karamollaoğlu da “Yükseltirken ‘Faiz dünya gerçeği’ indirirken ‘Nas var.’ Artırım verirken ‘Enflasyon yüzde 19’ alırken ‘yüzde 36.’ Bu zihniyeti değiştireceğiz. Mantığa, matematiğe ve vicdana aksi düşen bu yanlış ekonomik anlayışı dönüştürecek ve sağlıklı yere taşıyacağız. Vatandaşımın yanındayım” sözlerini kullandı.

VERGİLERE SON 20 YILIN EN YÜKSEK ARTIRIMI

Tekrar değerlemeyle birlikte 2022’de vergi, harç ve cezalara uygulanacak artırım oranları Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna nazaran, 2022 yılında pasaport harcından ehliyete, motorlu taşıtlar vergisinden trafik cezalarına kadar pek çok vergi kalemi yüzde 36,20 oranında artacak. TÜİK enflasyonuna rağmen, vergi oranlarının 2 katı artması reaksiyonlere neden oldu. Ekonomistler bu sayının son 20 yılın en yüksek oranı olduğunu belirtti.

Süratle kıymet kaybeden TL, artan enflasyon geçim kahrını her geçen gün biraz daha arttırıyor. Minimum fiyat artan kurla birlikte erirken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonu yüzde 19,89 olarak açıklayarak, devletin 2022 yılı için alacağı vergi oranını ise yüzde 36 olarak bildirmişti.

TÜİK’e nazaran ekim ayında enflasyon yüzde 2,29 artarak, yıllık bazda 19,89 olurken, 2022’deki vergi, harç ve cezalara uygulanacak artırım oranının belirlenmesinde kullanılan tekrar değerleme oranı yüzde 36,20 olarak açıkladı. TÜİK bilgilerine nazaran vergilere yüzde 36, maaşlara yüzde 20 artırım yapılması öngörülmüştü. Hazine ve Maliye Bakanlığının (Gelir Yönetimi Başkanlığı), Vergi Yordam Kanunu Genel Bildirimi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu kapsamda tekrar değerleme oranının 2022 için yüzde 36,20 olarak tespit edildi. Buna nazaran, 2022 yılında pasaport harcından ehliyete, motorlu taşıtlar vergisinden trafik cezalarına kadar pek çok vergi kalemi yüzde 36,20 oranında artacak. Bildirimde Vergi Yöntem Kanunu’nun ilgili unsurunda yine değerleme oranının, tekrar değerleme yapılacak yılın ekim ayında (ekim ayı dahil) bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran Türkiye İstatistik Kurumunun yurt içi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu belirtilerek, bu oranın bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edileceği kararının yer aldığı söz edildi.

Bu kapsamda tekrar değerleme oranının 2022 için yüzde 36,2 olarak tespit edildiği aktarılan bildiride kelam gelimi edilen oranın 2021 yılına ilişkin son süreksiz vergi periyodu için de uygulanacağı kaydedildi. Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda yer alan vergi, harç ve ceza fiyatları belirlenen yüzde 36,2 oranında artacak. Öte yandan bu hususta daha evvel yayımlanan bildirimlerin yürürlükte kalacağı da belirtildi.

‘ENFLASYON İDDİASI ŞİMDİDEN ÇÖP OLDU’

Resmi Gazete’de yayımlanan Tekrar Değerleme Oranı’nın yüzde 36,20 olarak açıklanmasını pahalandıran ekonomist Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başekonomisti Ali Hakan Kara “Bazı vergi ve harçlardaki artış için referans alınan Yine Değerleme Oranı yüzde 36,2 olarak belirlenmiş. Son 20 yılın en yüksek oranı. Böylelikle 2022 yılı için yüzde 11,8 olan resmi enflasyon varsayımı de daha yıl başlamadan çöpe gitmiş oldu” yorumunda bulundu.

‘İŞÇİYE YÜZDE 15 KENDİNE YÜZDE 36’

Ekonomist Mustafa Sönmez açıklanan tekrar değerleme oranının yandaşları bile hayal kırıklığına uğrattığını söyleyerek “Yandaşlar bile hayal kırıklığına uğradılar. Devletin vergi, harç, ceza her cins alacağını enflasyona karşı korumak için kullandığı tekrar değerleme oranı, ÜFE ortalaması olan yüzde 36 olarak belirlendi. Memura emekçiye gelince 15 TÜFE, kendisine gelince 36 ÜFE! Nalıncı, bu keser seni keser. Hazine Bakanlığı’nın yüzde 36,2 olarak belirlediği devletin vergisi vb. artırım oranını Cumhurbaşkanı, indirme yetkisine sahip lakin bakalım bu indirimi yapacak mı? Evvelki yıllarda pek yapılmadı” paylaşımında bulundu.

TRAFİK CEZALARINA KATMERLİ ARTIRIM

Tekrar Değerleme Oranı’na yapılan artırımın son 19 yılın en yüksek rekor sayısı olduğunu vurgulayan analist Özcan Kadıoğlu “Devletin enflasyonu belirli oldu. Son 19 yılın en yüksek rekor sayısı. 2022 yılındaki pek çok vergi kalemi, harç ve damga vergisi ile trafik para cezaları, pahalı kağıt bedelleri artışında uygulanacak yine değerleme oranı yüzde 36,2 oldu. Cumhurbaşkanı isteseydi bu oranı düşürebiliyordu” dedi. Finansal İdare Danışmanı İbrahim Can “Vatandaşı enflasyon altında ezdirmeyeceğiz. Rekabetçi kur siyaseti işsizliği azaltıp, ihracatı artırıp cari açığı kapatacak… Kelamlar, boş kelamlar…TÜİK 2021 yılı enflasyonu yüzde 20; 2022 yılı siyaseti yüzde 11,8; Yine Değerleme Oranı yüzde 36,2. Gerçekler, acı gerçekler…” paylaşımını yaptı.

‘1 OCAK SABAHINA NASIL UYANACAĞIZ AŞİKÂR DEĞİL’

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, Cumhurbaşkanı’nın açıklanan vergi oranlarındaki artırımlara ait indirme ve arttırma yetkisinin olduğunu belirterek “Resmi Gazetede yayımlanan Yine Değerleme Oranı yalnızca malumun ilanıdır. Cumhurbaşkanının yüzde 36,20 olarak tespit edilen bu oranın uygulanması ile ilgili indirme ve artırma yetkisi hala gizlidir. 1 Ocak sabahına ne kadar artırım ile uyanacağımız konusunda kelam Cumhurbaşkanındadır. İndirme ve artırma yetkisi ilgili her kanunda farklı başka düzenlenmiştir. Örneğin motorlu taşıtlar vergisinde Cumhurbaşkanı Yine Değerleme Oranının yüzde 50 fazlasını geçmemek yüzde 20’sinden az olmamak kaydıyla yeni oran tespit etme yetkisi bulunmaktadır. Son kelam hala Cumhurbaşkanındadır” açıklamasında bulundu.

‘CUMHURBAŞKANI İNDİRİME
YETKİSİNİ KULLANMADI’

Tekrar Değerleme Oranı’na ait toplumsal internet hesabından açıklama yapan analist Alaattin Aktaş “Maliye’nin yine değerleme oranını yüzde 36, 2 olarak ilan etmesi bu oranın katılaştığını göstermiyor. Cumhurbaşkanı’nın bu oranı yıl sonuna kadar her bir kalem için farklı ayrı olmak üzere yüzde 80 indirip yüzde 7,24’e çekme ve yüzde 50 artırıp yüzde 54,30’a yükseltme yetkisi var. Yapmayın, yüzde 36,2’lik yine değerleme oranı yeni ortaya çıkmış değil, 3 Kasım’dan beri biliniyor. Maliye’nin bildirimi bu oranı resmen duyurmaktan ibaret. Sonuncu oranı-oranları Cumhurbaşkanı belirleyecek. Bir defa daha belirteyim; uygulanacak oranda alt hudut yüzde 7,24, üst hudut yüzde 54,30” değerlendirmesinde bulundu. Karar Gazetesi Müellifi ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir ise “Cumhurbaşkanı bu oranı yarısına kadar indirme yetkisine sahipti. Kullanmadı. Neden?” sözlerini kullandı.

BUNA HARÇ DEĞİL HARAÇ DEĞİL

Vergi, ceza ve harçlarda yine değerleme sonrası yüzde 36.2 artırım yapılmasına muhalefetten sert tepki geldi. Davutoğlu “Buna harç değil haraç denir” paylaşımı yaparken Saadet Partisi başkanı Karamollaoğlu “Faizi yükseltirken ‘Faiz dünya gerçeği’ Faizleri indirirken ‘Nas var’ artırım verirken; ‘Enflasyon yüzde 19’ vergi, ceza ve harçlara artırım yaparken yüzde 36.2” dedi. CHP sözcüsü Öztrak ise “Bunun ismi millete zulümdür” sözünü kullandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Vergi Metot Kanunu Genel Tebliği’ne nazaran yine değerleme oranı yüzde 36.2 olarak belirlendi. Vergi, ceza ve harçlara yüzde 36.2 artırım yapıldı. Buna nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan yetkisi dahilinde olmasına karşın kelam gelimi edilen oranı değiştirmezse yeni yılda Motorlu Taşıtlar Vergisi, ehliyet-pasaport harçları ve trafik cezalarında yüzde 36.2’lik artış bekleniyor. Muhalefetin buna reaksiyonsi ise sert oldu.

DAVUTOĞLU: ERKEN DEĞİL ÇABUCAK SEÇİM: Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Buna harç değil haraç denir. Madem enflasyon yüzde 19.95 harçlara niçin yüzde 36.20 artırım yaptınız? Memura, emekliye yaptığınız artırım, minimum fiyat ortada. Kaşıkla verip, kepçeyle alıyorsunuz” dedi. Davutoğlu bildirisinin sonunda sandık daveti yaparak “Erken değil çabucak seçim” vurgusu yaptı.

KARAMOLLAOĞLU: BU ZİHNİYETİ DEĞİŞTİRECEĞİZ: Saadet Partisi Önderi Temel Karamollaoğlu da zama Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi. “Faizi yükseltirken, ‘Faiz dünya gerçeği’. Faizleri indirirken ‘Nas var’. Artırım verirken ‘Enflasyon yüzde 19’. Vergi, ceza ve harçlara artırım yaparken ‘Yüzde 36.2’. ‘İki defa iki kaç eder?’ sorusuna ‘Alırken mi satarken mi?’ yanıtını veren bir anlayışla bu ülke yönetilemez. Bu zihniyeti değiştireceğiz. Mantığa, matematiğe ve vicdana aksi düşen bu yanlış ekonomik anlayışı birlikte dönüştürecek ve sağlıklı bir yere taşıyacağız” dedi.

ÖZTRAK: BUNUN İSMİ MİLLETE ZULÜMDÜR: CHP Sözcüsü Faik Öztrak da yapılan artırımlara sert tenkit getirdi. Artırımlara toplumsal internet hesabından tepki gösteren Öztrak “Sabaha yüzde 36,20 vergi, fotoğraf harç artırımlarıyla uyandık. Memura, emekçiye, emekliye maaş ve fiyat artırımını yüzde 9,8 enflasyon kestirimine nazaran yap. Akabinde vergi, fotoğraf, harç ve pahalı evrak bedellerine yüzde 36,20 artırım yap. İşte bunun ismi millete zulümdür” sözlerini kullandı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.