Gübre fiyatları dolarla yarışıyor

Merkez Bankası’nın faiz kararı yalnızca doları değil gübre fiyatlarını da uçurdu. Üre gübresinin tonu 11 bin lirayı aştı.Tarım müellifi Ali Ekber …

20.11.2021
Gübre fiyatları dolarla yarışıyor

Merkez Bankası’nın faiz kararı yalnızca doları değil gübre fiyatlarını da uçurdu. Üre gübresinin tonu 11 bin lirayı aştı.Tarım müellifi Ali Ekber Yıldırım gübre fiyatlarında oluşan fahiş sayılara dikkat çekti. ‘Gübre dolarla yarışıyor’ dedi.https://twitter.c…

Merkez Bankası’nın faiz kararı yalnızca doları değil gübre fiyatlarını da uçurdu. Üre gübresinin tonu 11 bin lirayı aştı.

Tarım müellifi Ali Ekber Yıldırım gübre fiyatlarında oluşan fahiş sayılara dikkat çekti. ‘Gübre dolarla yarışıyor’ dedi.

Merkez Bankasının faiz indirim kararının akabinde döviz kurları çıkmaya devam ederken, gübre fiyatları da yükselmeye devam ediyor. 16 ay evvel bin 800 TL/Ton olan üre gübresinin fiyatı gelen son artırımla birlikte 11 bin lirayı aştı.

Gübre fiyatlarına gelen fahiş artırımlar, ülkenin ziraî üretimini de olumsuz etkiliyor. Çiftçiler, artan fiyatlardan ötürü gübresiz ekim yapıyorlar. Bu durum da ülkenin ziraî verimliliğini olumsuz etkileyecek.

ÖTEKİ GÜBRELERE DE YENİ BİR ARTIRIM GELECEK

Ziraat mühendisi Faik Toy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Üre gübresinin ton fiyatının 11 bin lirayı aştığını belirtti. Öbür gübre çeşitlerine ise yeni artırımların geleceğinin bilgisini aldığını lisana getiren Toy, şunları kaydetti: Tohum ekimini buğday ve arpada gübreyi %50 kısarak, yerli kırmızı mercimekleri ise büsbütün gübresiz ekerek bitirdik, yabancı ot denetimi için çıkış öncesi ilaçlama süreçlerini de bugün bitirdik. Kuraklık riski hala devam ediyor, bundan sonra yağmur yağışlarını bekleyeceğiz.

Toy fiyat artışları hakkında ise şu bilgileri paylaştı:

“UÇUYORUZ! ALP ATEŞ firması ÜRE gübre fiyatını 11700 TL’ye DAP gübre fiyatını 9750 TL’ye çıkardı.”

TÜİK GİRDİ MALİYETLERİNİ AÇIKLADI

Ziraî girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE), eylülde yıllık bazda yüzde 27,79, aylık bazda yüzde 1,56 artış gösterdi.

Buna nazaran, endeks eylülde bir evvelki aya nazaran yüzde 1,56, geçen yılın aralık ayına nazaran yüzde 17,30, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 27,79 ve 12 aylık ortalamalara nazaran yüzde 22,19 yükseldi.

Ana kümelerde bir evvelki aya nazaran ziraî yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 0,42, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 1,74 artış gerçekleşti. Geçen yılın birebir ayına nazaran ziraî yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 23,23, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 28,55 artış görüldü.

ALT KÜMELER

Yıllık artışın düşük olduğu alt kümeler sırayla yüzde 10,20 ile tohum ve dikim malzemesi, yüzde 12,33 ile ziraî ilaçlar ve yüzde 15,64 ile materyaller oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt kümeler ise sırayla yüzde 71,47 ile gübre ve toprak geliştiriciler, yüzde 43,67 ile bina bakım masrafları ve yüzde 42,28 ile çiftlik binaları (ikamet gayeli olmayanlar) olarak kayıtlara geçti.

Aylık artışın düşük olduğu alt kümeler sırasıyla yüzde 0,09 ile tohum ve dikim gereci ve yüzde 0,37 ile veteriner harcamaları oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt kümeler ise sırasıyla yüzde 6,21 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 3,31 ile güç ve yağlar olarak gerçekleşti.

Bir evvelki aya nazaran azalış gösteren tek alt küme ise yüzde 0,03 ile çiftlik binaları (ikamet hedefli olmayanlar) olarak belirlendi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.