Gözler Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı faiz kararında! İşte ekonomistlerin ortak beklentisi

Milyonların gözü Merkez Bankası Para Siyaseti Heyeti’nin bugün skent aydın haberlerit 14.00’da açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Piyasa ve …

17.02.2022
Gözler Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı faiz kararında! İşte ekonomistlerin ortak beklentisi

Milyonların gözü Merkez Bankası Para Siyaseti Heyeti’nin bugün skent aydın haberlerit 14.00’da açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Piyasa ve ekonomistler, 2021’in son 4 toplantısındaki indirim serisinin akabinde faizi geçen ay yüzde 14’te sabit bırakan konseyin bugünkü toplantıda da birebir kararını almasını bekliyor.

Merkez Bankası Para Siyaseti Heyeti (PPK) bugün skent aydın haberlerit 14.00’da faiz kararını açıklayacak. Geçen ay yılın birinci PPK toplantısında siyaset faizi yüzde 14’te sabit bırakılmıştı. 2021 Eylül-Aralık periyodunda ise 4 toplantıda toplam 500 baz puanlık indirime gidilmişti.

EKONOMİSTLERİN TAMAMI FAİZİN SABİT BIRAKILACAĞINI ÖNGÖRÜYOR

Piyasa beklentisi bugün de geçen ay olduğu üzere faizin sabit bırakılacağı istikametinde kent aydın haberleri Finans’ın beklenti anketine katılan 24 ekonomistin tamamı siyaset faizinin yüzde 14’te sabit bırakılacağını öngördü.

REUTERS VE BLOOMBERG ANKETLERİNE KATILAN KURUMLAR DA TIPKI FİKİRDE

Benzeri biçimde Reuters anketine katılan 20 kurumun da tamamı faizin sabit bırakılmasını beklediğini bildirdi. Bloomberg HT’nin 20 kurumun iştirakiyle gerçekleştirdiği ankette medyan beklenti siyaset faizinin değişmeyerek yüzde 14’te bırakılması tarafında oluştu.

“GÖZDEN GEÇİRME SÜRECİ”

PPK aralıkta aldığı son faiz indirim kararının akabinde kararların tesirlerini gözlemleyeceğini bildirmişti. Geçen ayki karar metninde de “Alınmış olan kararların birikimli tesirleri yakından takip edilmekte ve bu periyotta fiyat istikrarının sürdürülebilir bir tabanda tekrar şekillenmesi maksadıyla TCMB’nin tüm siyaset araçlarında Türk Lirası’nı öncelikleyen geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir” tabirleri kullanılmıştı.

Merkez Bankası Para Siyaseti Konseyi, Merkez Bankası, Bloomberg, Reuters, Faiz, İktisat, Haberler

Faiz,Politika,Karar,Sabit ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için İktisat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.