Gözler Merkez Bankası’nda: 2022’nin ilk faiz kararı bugün açıklanıyor

Aralık ayında yıllık enflasyonun yüzde 36,08 ile 19 yılın tepesine çıkmasının akabinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz …

20.01.2022
Gözler Merkez Bankası’nda: 2022’nin ilk faiz kararı bugün açıklanıyor

Aralık ayında yıllık enflasyonun yüzde 36,08 ile 19 yılın tepesine çıkmasının akabinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz kararına çevrildi.Bloomberg HT’nin faiz anketine katılan 19 kurumun medyan beklentisi Merkez Bankası’nın ocak a…

Aralık ayında yıllık enflasyonun yüzde 36,08 ile 19 yılın tepesine çıkmasının akabinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz kararına çevrildi.

Bloomberg HT’nin faiz anketine katılan 19 kurumun medyan beklentisi Merkez Bankası’nın ocak ayı toplantısında siyaset faizini yüzde 14 düzeyinde sabit bırakacağı istikametinde oldu. Ankete katılan bir kurum 50 baz puan indirim ile Merkez Bankası’nın siyaset faizini yüzde 13,50 düzeyine getireceğini düşünürken, faizlerin Ocak ayında artırılacağı istikametinde iddia veren hiç bir kurum olmadı.

YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ

Ankete katılan kurumların yıl sonu faiz beklentisi ise çok geniş bir aralıkta seyrediyor. Yıl sonu için en düşük iddiası paylaşan kurum 2022 sonunda siyaset faizinin yüzde 9’a inmesini beklerken, en yüksek iddiası paylaşan kurum ise siyaset faizinin yüzde 22’ye ulaşmasını bekliyor.

YABANCI KURUMLAR NE DİYOR?

Societe Generale, TCMB’nin ocak ayında faizleri yüzde 14 düzeyinde sabit bırakmasını beklerken, Türk Lirası’ndaki paha kaybını sınırlamak için alınan tedbirlerin düşüşü önlemede yetersiz kalacağını düşünüyor.

Unicredit Merkez Bankası’nın TL’nin bedel kaybını tekrar tetikleyecek bir karardan kaçınacağını ve siyaset faizini yüzde 14 düzeyinde tutacağını iddia ediyor.

Bank of America da TCMB’nin birinci çeyrek sonuna kadar siyaset faizini sabit tutmasını bekliyor. Türkiye’de ortama enflasyonun 2022’de yüzde 52,6 olmasını öngören banka, TL’deki bedel kaybını sınırlamak için duyurulan kur muhafazalı mevduat uygulamasının negatif gerçek faizden kaynaklanan sıkıntılara tahlil üretemeyeceğini ve mali olarak sürdürülebilir olmadığını belirtti.

BAKAN NEBATİ: OCAKTA ENFLASYON PİK YAPACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun ocak ayında pik noktaya ulaşmasını, buna rağmen dünyadaki gelişmeler, besin ve güç fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte mayıs ayından itibaren düşüş yaşanacağını, kasım ve aralık ayı enflasyonlarının bazdan çıkmasıyla sene sonunda da manalı bir düşüşün geleceğini söylemiş, “Ben seçime tek haneli enflasyonla gideceğim 2023 Haziran ayında” demişti.

Bakan Nebati, Merkez Bankası’nın birinci çeyrekte gevşemenin tesirini izleme kararını desteklerken de “Merkez Bankası’nın nasıl karar alacağını bilmiyorum. Benim görüşüm, ocak, şubat ve mart ayını şöyle bir görmemiz lazım.” değerlendirmesini yapmıştı.

MERKEZ EN SON 1 PUANLIK İNDİRİME GİTMİŞTİ

Merkez Bankası, aralık ayındaki Para Siyaseti Konseyi toplantısında siyaset faizini 1 puan indirimle yüzde 14 düzeyine çekerken, karar metninde indirim alanının tamamlandığını ve 2022 yılının birinci çeyreğinde para siyaseti çerçevesinin gözden geçirileceğini söylemişti.

Merkez Bankası karar metninde, “Alınmış olan kararların birikimli tesirleri 2022 yılının birinci çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu devirde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir tabanda tekrar şekillenmesi emeliyle geniş kapsamlı siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir.” demişti.

ERDOĞAN: KUR DA DÜŞECEK, FAİZ DE

Arnavutluk ziyareti sonrasında medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kur ve faizin kademeli olarak düşeceği iletisini vermişti.

Faizlerde düşüşün başladığını söyleyen Erdoğan, “Bir orta biliyorsunuz 12’ye falan geldi, hatta daha aşağıya da geldi. Sonra tekrar bir çıkış yaşandı. Ama bunu da aşağıya çekeceğiz. Bu da iktisattaki koşullara nazaran şekillenecek. Yavaş yavaş, kademeli bir halde, telâşlı olmadan kur da düşecek, faiz de birebir halde düşecek” diye konuşmuştu.

MB’NİN 2022 FAİZ KARARI TARİHLERİ NE VAKİT?

TCMB, 2022 yılında kaç defa Para Siyaseti Heyeti toplantısı gerçekleştireceğini ve 2022 faiz kararı tarihlerini açıkladı. Merkez Bankası’nın Para Siyaseti Şurası tarihlerine nazaran, 2022 yılında 12 tane faiz kararı toplantısı gerçekleşecek.

Merkez Bankası 2021 yılında 12 faiz kararı toplantısı gerçekleştirirken yılın birinci toplantısında siyaset faizini yüzde 15’ten 17’ye yükseltmişti. 18 Mart 2021’deki toplantıda siyaset faizini yüzde 17’den 19’a yükselten TCMB Eylül ayına kadar faiz oranlarındaki bu tercihini korumuştu.

23 Eylül’deki Para Siyaseti Konseyi toplantısında faiz indirimlerine başlayan Merkez Bankası, arka arda aldığı faiz indirimi kararlarıyla siyaset faizini yüzde 14’e kadar indirmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021’in son toplantısını 16 Aralık tarihinde gerçekleştirdi.

Merkez Bankası’nın 2022 yılına ait açıkladığı faiz kararı tarihleri ise şöyle:

20 Ocak 2022

17 Şubat 2022

17 Mart 2022

14 Nisan 2022

26 Mayıs 2022

23 Haziran 2022

21 Temmuz 2022

18 Ağustos 2022

22 Eylül 2022

20 Ekim 2022

24 Kasım 2022

22 Aralık 2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.